Zwartnica Hippeastrum to roślina o jednych z największych kwiatów wśród roślin doniczkowych. Jej spektakularne kwitnienie przypada na miesiące zimowe lub wiosenne, w zależności od terminu sadzenia cebul.

Zwartnica - uprawa od cebulki

Uprawę zwartnicy najlepiej zacząć od kupienia posadzonych już cebul z rozwijającym się pędem kwiatostanowym, które coraz częściej można znaleźć nawet w centrach handlowych. Zamiast wyrzucać roślinę po przekwitnięciu, warto pokusić się o jej dalszą uprawę do przyszłorocznego (a jak dobrze pójdzie i w kolejnych latach) kwitnienia.

 

Uprawa zwartnicy - wskazówki

Na hasło zwartnica - uprawa powinna przyjść nam od razu na myśl. Pracę najlepiej rozłożyć na cały rok - kalendarz prac z tą rośliną ułatwi nam uzyskać oczekiwany efekt bujnych, dorodnych kwiatów. Poniżej rozpiska miesiąc po miesiącu oraz krok po kroku, jak zwartnica powinna być uprawiana w domu lub ogrodzie. 

Styczeń-marzec (maj)

Unikamy trzymania kwitnących roślin w zbyt ciepłych pomieszczeniach, co przedłuża kwitnienie. Po przekwitnieniu pędy ścinamy, nie dopuszczając do zawiązywania się nasion, żeby nie osłabiać cebul.

Kwiecień (maj)-lipiec

W czasie rozwoju liści roślinom zapewniamy dużo światła oraz regularne, co 2 tygodnie, podlewanie i nawożenie. Od połowy maja rośliny mogą przebywać na zewnątrz. Pod koniec tego okresu cebule powinny mieć obwód większy o 1-2 cm.

Sierpień

Zaczynamy wprowadzać rośliny w stan spoczynku, ograniczając podlewanie.

Wrzesień-październik

Zapewniamy spoczynek cebul w chłodnym pomieszczeniu (temp. 10-12ºC).

Listopad

Przesadzamy cebule do świeżego podłoża. Ustawiamy je w ciepłym i jasnym miejscu.

Grudzień

Rośliny powinny nam się odwdzięczyć za pielęgnację pięknymi kwiatami.