W mieszkaniach panują na ogół w miarę stabilne warunki wilgotnościowe i temperaturowe, które niestety sprzyjają rozwojowi wielu szkodników żerujących na roślinach pokojowych. Okres zimowego spoczynku i brak naturalnych wrogów pozwalają szkodnikom rozmnażać się bez przeszkód przez cały rok i wytwarzać w tym czasie od kilku do kilkunastu pokoleń.

Aby ograniczyć ich występowanie, warto zastanowić się, skąd się wzięły w naszych domach. Najczęściej sami je przez nieuwagę przynosimy razem z nowo zakupionymi roślinami, dlatego zawsze trzeba dokładnie sprawdzić nowe okazy, a w razie wątpliwości przetrzymywać przez pewien czas z daleka od pozostałych roślin.

 


 

Inną sprawdzoną metodą jest sadzenie roślin wyłącznie do sprawdzonego podłoża, wolnego od szkodników glebowych. Zanim zdecydujemy się na chemiczne środki ochrony, warto sprawdzić, czy zapewniliśmy naszym roślin warunki uprawowe, właściwe dla danego gatunku. Musimy także wiedzieć, jak ulubione okazy odpowiednio podlewać i jak je właściwie zasilać i doświetlać.