Po nowym roku będzie można odliczać dni do kwitnienia przebiśniegów. Póki co, możemy je podziwiać w domu. Choć za oknem trzaskający mróz, w mieszkaniach już czuć wiosnę. Jak to możliwe? To kwitną rośliny cebulowe – szafirki, puszkinie, narcyzy Tazetta. Gdy w domu jest dostatecznie ciepło, słodki zapach hiacyntów potrafi wypełnić każdy kąt.

Pachną też dzwonki i szafirki, choć znacznie słabiej. Pierwsze rośliny cebulowe warto mieć także ze względu na ich świeże kolory, zarówno kwiatów, jak i liści. Przyjemnie obserwować, jak w samym środku zimy budzi się w roślinach życie.

Rośliny cebulowe można eksponować w pojedynkę. Zwykle wystarczy posadzić je do niedużej doniczki lub patery. Wrażenie jest tym ciekawsze, im więcej roślin jednego gatunku rośnie obok siebie. Bywa, że do uprawy nie jest potrzebna doniczka, lecz ozdobny flakon lub misa, jak w przypadku uprawy hiacyntów. Ładnie prezentują się aranżacje wymoszczone mchem lub rozdrobnioną korą.

Najdłużej kwitną rośliny umieszczone w miejscach nienasłonecznionych i w miarę chłodnych. Najważniejszymi czynnościami pielęgnacyjnymi są regularne podlewanie i równocześnie pilnowanie, by korzenie nie przemokły.