Wiosenne prace w ogrodzie

Uwielbiam kwiecień i wiosnę w rozkwicie! Może to banał, ale wtedy aż chce się żyć! Gdy tylko przygrzeje słońce, zaczynam prace w ogrodzie:

  • spulchniam glebę,
  • sieję i sadzę rośliny jednoroczne,
  • przycinam krzewy,
  • nawożę trawnik

Kwiaty cebulowe

Moim oczkiem w głowie są kwiaty cebulowe, zwłaszcza te wiosenne – przebiśniegi, krokusy, narcyzy, żonkile, szafirki i tulipany. Mam różne gatunki tych roślin, co sprawia, że od marca do maja mój przydomowy ogródek mieni się kolorami. Nie ukrywam, że wygląda on tak dzięki mojej ciężkiej pracy, ale nie narzekam, bo ogród to moje hobby.

Choroby grzybowe kwiatów cebulowych – objawy

Wszystko jest super, gdy rośliny nie chorują, ale gdy coś zaczyna się z nimi dziać, trzeba jakoś je ratować. Bywa to trudne, kiedy jest się takim amatorem jak ja, ale od czego jest fachowa literatura i sprzedawcy w centrach ogrodniczych! W ostatnim roku zakwitło mi mało narcyzów, krokusów i tulipanów, a te, które wzeszły, miały liście, pędy, a nawet kwiaty w drobnych, okrągłych plamkach, pokrytych szarym nalotem. Wyglądało to jak rodzaj grzybicy.

Szara pleśń na tulipanach, narcyzach i krokusach – objawy

Zaczęłam szukać informacji. Wreszcie znalazłam. Rośliny cebulowe często atakuje szara pleśń. Jest to groźna choroba grzybowa, która w ciepłe i wilgotne dni szybko się rozprzestrzenia, atakując całe plantacje. Zrobiła ona duże spustoszenie w moim ogródku, bowiem spora część cebul była nie do uratowania.

Szara pleśń na tulipanach, narcyzach i krokusach – zwalczanie

Najbardziej zaatakowane rośliny musiałam wykopać i spalić. Tym mniej zarażonym obcinałam liście i kwiaty, by nie infekowały pozostałych. 

Znajoma pani ekspedientka w pobliskim sklepie ogrodniczym doradziła mi dwa preparaty do naprzemiennego opryskiwania: Biosept 33SL i Bravo 500SC. Wydaje mi się, że były skuteczne, bo teraz ubiegłoroczne tulipany cieszą się dobrą formą. 

Tamara Koryluk

PRZEPIS NA OGRÓD  Uwaga na chemiczne preparaty!

Profilaktyczne pryskanie chemią powoduje, że grzyb będący przyczyną choroby, nabiera odporności na dany preparat. Kiedy infekcja naprawdę zaatakuje, preparat nie będzie na nią skuteczny i nie pomoże jej zwalczyć. Znane są przypadki, kiedy grzyb tak silnie uodpornił się na dany środek, że po oprysku rósł lepiej i szybciej niż przed zabiegiem.