„W przypadku mączniaka stosuję medyczną zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć” – Monika Gorowa, Świebodzin

Mam dwa krzewy winorośli. Pną się po zachodniej i wschodniej ścianie altanki w moim ogrodzie. W ubiegłym roku dość mocno przycięłam je do wysokości trzech oczek i usunęłam im uschnięte pędy. Obie rośliny zasiliłam też nawozem do winorośli. Krzewy ładnie owocują i zawsze wydają dorodne i słodkie grona.

Polecam opryski winorośli

Uważam, że w dużej mierze jest to zasługą oprysków. Tym ogrodnikom, którzy mają lub zamierzają uprawiać winorośle, zalecam profilaktyczne zastosowanie miedzianu. Preparat ten kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Działa skutecznie, a na dodatek kosztuje niewiele (ok. 10 zł). Jest w formie proszku, dlatego całą zawartość opakowania rozrabiam z wodą, bo inaczej nie zdołałabym go precyzyjnie dozować. Oczywiście roztworu mam wtedy za dużo, ale wykorzystuję go do innych roślin.

Bruzdy oraz plamy pojawiające się na owocach winogron – jak temu zapobiec?

Ciemne plamy, spękania czy „korkowate” bruzdy na jagodach winorośli mogą mieć bardzo różne pochodzenie np. choroba grzybowa, oprysk środkiem ochrony roślin, wystąpienie szkodnika. Do właściwego rozpoznania niezbędne jest dokładne obejrzenie całej rośliny (w tym liści i pędów) oraz pełna ocena charakteru obserwowanych zmian przez specjalistę. Wskazany byłby bezpośredni kontakt z lokalnym centrum ogrodniczym.

                                                                                                                                   - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Oprysk na przełomie marca i kwietnia

Pierwszy oprysk zwykle wykonuję na przełomie marca i kwietnia. Zarodniki mączniaka zimują w liściach na powierzchni ziemi, ale mogą także przetrwać na pędach. Ten i następne zabiegi mają zniszczyć ewentualne siedliska zarazy na gałązkach.

Nadmiar środka odstawiam w chłodne miejsce, ale nie na długo. Robię z niego jeszcze dwa dodatkowe opryski w czterodniowych odstępach. Jeśli na koniec zostanie mi jeszcze trochę płynu – wykorzystuję go do drzew owocowych i irysów. Resztę wylewam do kanalizacji, a opryskiwacz dokładnie myję.

Taki trzykrotny oprysk chroni winorośl przed mączniakiem rzekomym. Miedzianu warto użyć przeciwko parchowi jabłoni i gruszy. Jest również wyjątkowo skuteczny w zwalczaniu brunatnej zgnilizny drzew pestkowych.

Monika Gorowa