Ogród ozdobny: jak prawidłowo ciąć lilie?

Uprawiając lilie, chcemy się nimi cieszyć nie tylko w ogrodzie, ale i w domu. Dlatego należałoby wiedzieć, jak najlepiej je ciąć. Lilie tniemy w połowie ulistnionego pędu, dzięki czemu pozostawiona ulistniona jego część będzie dostarczała pożywienia (produktów asymilacyjnych) dla cebuli, która w przyszłym roku wytworzy równie piękne, a przy tym okazalsze kwiatostany.

Jeżeli dolna część pędu pozbawiona jest liści lub ma ich bardzo mało, to wtedy pędów z kwiatami nie ścinamy. Dopiero gdy przekwitną, usuwamy kwiaty, aby zapobiec tworzeniu się torebek nasiennych, które osłabiają cebule. Lilie do wazonów ścinamy wówczas, gdy dolne kwiaty w kwiatostanie są wyraźnie wybarwione.

W domu wstawiamy je do ciepłej wody (30-35ºC), w której rozpuszczamy preparat przedłużający trwałość kwiatów ciętych, na przykład Chrysal Clear (dostępny w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach). A co zrobić z okazałymi pylnikami kwiatów lilii? Możemy je usunąć, ponieważ osypujący się pyłek brudzi obrusy, serwety, może też dojść do zapylenia kwiatów, co skraca ich trwałość. Ponieważ jednak pylniki są cenną ozdobą lilii, możemy je opryskać lakierem do włosów, aby nie pyliły.

 

(zdj.: Fotolia.com)

  


 

Balkony i tarasy: ozdobne koniczyny

W poszukiwaniu nowych roślin do dekoracji hodowcy zajrzeli nawet do roślin pastewnych. Miano rośliny ozdobnej zyskała niedawno koniczyna biała Trifolium repens, stosowana na pasze lub zielony nawóz. Tymczasem duńska szkółka wprowadziła w tym roku na rynek grupę Ebony, obejmującą trzy odmiany tego gatunku o różnie wybarwionych liściach: ‘Ebony’ o liściach purpurowych z zielonym brzegiem, ‘Silverspur’ o liściach biało-zielonych i podobną do niej ‘Tricolori’, różniącą się od poprzedniej dodatkowym czerwonym wzorkiem na listkach. Ich dodatkowym atutem są białe kwiatostany, które pojawiają się od kwietnia do września.

Odmiany te zdobyły już nagrodę organizacji Floradania w kategorii Innowacja 2009 roku, zyskując uznanie za przydatność do uprawy na zewnątrz, jak i w mieszkaniach. Duża żywotność pełzających pędów gatunku, uprzykrzających życie posiadaczom trawników, sprawiają, że roślina wspaniale sprawdza się także w uprawie pojemnikowej. Na balkonie zapewnijmy jej miejsce słoneczne, w mieszkaniu jasne i chłodne.

Najlepiej rośnie, gdy jest obficie podlewana i ma stale wilgotne podłoże. Odmiany są mniej odporne na mróz niż gatunek. Lepiej nie zostawiać ich na zimę na zewnątrz, znoszą bowiem spadki temperatury do -5 °C. Na mróz reagują opuszczaniem liści, ale gdy robi się ciepło, odzyskują atrakcyjny wygląd. Gatunek można rozmnażać przez wysiew nasion, odmiany najczęściej rozmnaża się przez sadzonki pędowe.

Przewieszające się pędy koniczyny dobrze komponują się z podobnymi do niej szczawikami Oxalis, ale także z kwitnącymi bylinami, np. dzwonkami Campanula czy żurawką Heuchera. W uprawie w gruncie koniczyna dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa. Jak wszystkie rośliny z rodziny bobowatych Fabaceae wzbogaca glebę w azot, który asymiluje z powietrza dzięki symbiotycznym bakteriom na korzeniach.


Drzewa i krzewy: tawuła o dwubarwnych kwiatach

Tawuła japońska to bardzo popularny krzew, często sadzony i spotykany w ogrodach i na terenach zieleni. Ma liczne odmiany różniące się nie tylko wysokością, ale i barwą liści i kwiatów. Bardzo ładną i oryginalną odmianą tawuły japońskiej jest ‘Genpei’ (dawna nazwa ‘Shirobana’), która tworzy krzewy dorastające do 70 cm o wyprostowanych na końcu pędach. Na nich wyrastają dwubarwne kwiaty osadzone w białych i różowych baldachach (w proporcji pół na pół).

Tawuła japońska ma małe wymagania glebowe, dobrze rośnie na stanowisku słonecznym. Doskonale prezentuje się posadzona na rabacie z innymi krzewami i bylinami (najlepiej w grupie lub w formie małych żywopłotów). W pielęgnacji bardzo ważne jest coroczne wiosenne przycinanie tawuły na tzw. jeżyka.

  


Sad w sierpniu

Zabiegi po skończonym owocowaniu

Kontynuujemy cięcie wiśni, czereśni, jak i wczesnych odmian śliw. Po skończonym owocowaniu można także wycinać najstarsze pędy porzeczek, agrestu oraz malin.

Zbieramy letnie jabłka, gruszki, śliwki
Wczesne odmiany jabłoni i innych gatunków mają tendencję do szybkiego opadania owoców. Letnie jabłka, gruszki i śliwki często spadają z drzewa, nawet zanim zdąża całkowicie dojrzeć, dlatego zbieramy je prawie codziennie.

Usuwamy porażone owoce

Usuwamy robaczywe i porażone przez choroby opadłe owoce. W spadach znajdują się często gąsienice szkodników, dlatego porażone owoce należy zakopać z dala od drzew.


Warzywnik: Rozmnażanie warzyw cebulowych

Sierpień jest miesiącem, w którym możemy się już zająć rozmnażaniem szczypiorku lub cebuli siedmiolatki. W przypadku tych warzyw bardzo skuteczną metodą jest podział kęp rosnących roślin na mniejsze, zawierające po kilka roślin. Tak przygotowane kępy sadzimy w rozstawie 20x30 cm. Cebulę siedmiolatkę sadzimy po 2-3 sztuki, zaś kępki szczypiorku mogą zawierać więcej roślin.

Po wysadzeniu należy ściąć cały szczypior, aby rośliny lepiej się ukorzeniły. U pozostawionych bez podziału roślin powinniśmy sukcesywnie usuwać pojawiające się pędy kwiatostanowe, ograniczają one bowiem rozwój wegetatywny roślin. Jednak w przypadku szczypiorku część z nich można pozostawić, ponieważ są one bardzo ciekawą ozdobą ogrodu.