Autorem poniższego tekstu jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" - Radosław Mielcarek z Kutna.

 

Zakładanie i pielęgnacja ogrodu wymaga nie tylko cierpliwości i zmysłu estetycznego, ale również wiedzy – przynajmniej w stopniu podstawowym. Zieleń to moja pasja, a mam to szczęście, że także i zawód. Pracując jako ogrodnik, miałem okazję nie tylko tworzyć ogrody od podstaw, lecz także „poprawiać” stare.

Każdorazowo staram się wychwycić nieprawidłowości w aranżacji zielonych zakątków i je eliminować. Czym się kieruję, zakładając lub modernizując ogród? Oto 10 najważniejszych zagadnień.

 

1. Styl ogrodu, a otoczenie

Istotna jest przede wszystkim zgodność ogrodu z znajdującymi się w nim budynkami oraz z otaczającym go krajobrazem. Można oczywiście założyć wiejski ogród na działce z nowoczesnym domem, ale pewien zgrzyt pozostanie.

Ogród wiejski bardziej pasuje do drewnianych chatek lub dworków. Oprócz tego warto również dobrać kolor kostek brukowych lub innego kamienia stosowanego na chodniki i ścieżki, aby nie gryzł się z dachami budynków. Zbyt wiele barw na jednej przestrzeni nie wygląda dobrze.

Zieleń powinna współgrać również z krajobrazem – dobrze jest, gdy w ogrodzie posadzi się trochę pospolitych gatunków roślin, które rosną w otoczeniu. Mogą to być np. czarne bzy, sosny i dzikie róże.

 

 

2. Dobór odpowiednich roślin

W zależności od wielkości i usytuowania posesji dobieram odpowiednie gatunki roślin. Ogromne drzewo rosnące jako soliter na małej działce zagłuszy inne okazy. Z kolei niskie drzewka posadzone w ogrodzie o dużej powierzchni nie będą dawały oczekiwanego efektu. Przy wyborze roślin kieruję się głównie ich wymaganiami świetlnymi i wodnymi.

Oczywiste jest, że rośliny lubiące słońce będą słabo rosły w cieniu i odwrotnie. Rodzaj preferowanego podłoża uwzględniam dopiero w drugiej kolejności – jego strukturę można przecież zmienić – poprzez spulchnianie, kompostowanie, mieszanie z piaskiem i inne podobne zabiegi.

 

3. Wydzielenie sekcji w ogrodzie

Ogród „rozkładam” na kilka części, przedzielając je np. rabatkami i elementami stałymi typu ścieżka z kamieni. W miejscu najbardziej oddalonym od drogi widziałbym zakątek praktyczny – warzywnik, sad i zielnik. Część reprezentacyjna ogrodu powinna być bogatsza w kolorowe rabaty, żywopłoty i konstrukcje
z kamienia bądź drewna. 

 

4. Mniej znaczy więcej

Zawsze preferuję sadzenie mniejszej liczby gatunków, ale za to w nieco większych grupach. Zbyt duże zróżnicowanie roślin niszczy, a w zasadzie pozbawia ogród charakteru.

 

5. Stawiam na naturę

Staram się unikać wprowadzania wszelkiego rodzaju sztucznych dekoracji. O ile jestem gotów uznać piękno marmurowych posągów czy fontann, o tyle ogrodowe krasnale, kolorowe łabędzie czy żaby nigdy mnie nie przekonywały. To oczywiście kwestia gustu – jednak w tym względzie wyznaję filozofię Dalekiego Wschodu – ogród powinien być jak najbardziej naturalny.

 

6. Komponowanie rabat

Przy tworzeniu rabat trzymam się żelaznej zasady – niskie rośliny z przodu, wyższe z tyłu. Wielu miłośników roślin popełnia błędy w tym zagadnieniu.

 

 

7. Ogród skrojony na miarę

Na terenach wzniesionych zakładam skalniaki, wrzosowiska lub sadzę rośliny okrywowe. Zdarzało się, że na nierównym terenie widywałem trawniki. Oczywiście wyglądało to ładnie, ale pamiętajmy, że taką murawę trudno kosić.

 

8. Planujmy z wyprzedzeniem

Kolejna ważna zasada brzmi – lepiej za mało roślin niż za dużo. Początkujące osoby często w nieprzemyślany sposób sadzą zieleń. Trzeba pamiętać, że rośliny za pewien czas rozrosną się i będzie problem. Karczowanie takiego ogrodu wymaga dodatkowej pracy i wysiłku. Oprócz tego jest mi szkoda każdej rośliny, którą opiekowałem się przez lata.

 

9. Człowiek w ogrodzie

Urządzając ogród, pamiętam o domownikach. Jeśli mamy małe dziecko, lepiej ogrodzić oczko wodne i nie sadzić roślin trujących lub kolczastych, np. berberysów i akacji. Ciekawość dzieci nie zna granic, przez co w chwili naszej nieuwagi mogą sobie zrobić krzywdę.

 

10. Walczymy z intruzami

Od samego początku staram się stworzyć ogród wolny od szkodników. Przy zakładaniu nowego trawnika warto zainwestować w siatkę i usytuować ją pod
ziemią, aby chroniła przed kretami. Lepiej raz ponieść dodatkowy koszt, niż potem szukać drogich i niekoniecznie skutecznych sposobów na ich pozbycie się. W ogrodzie ograniczam miejsca zastoin wodnych, aby zmniejszyć występowanie komarów.