Ogrodowe ścieżki pełnią ważną praktyczną funkcję. Łączą dwa oddalone od siebie punkty, umożliwiając wygodne dojście z jednego miejsca do drugiego. Jednak to nie wszystko. Są one także ważną częścią aranżacji ogrodu. Oddziaływują na swe otoczenie tym mocniej, im są szersze i prowadzą przez bardziej widoczne powierzchnie, jak np. trawnik lub rabaty z niskimi roślinami.

Przy zakładaniu nowego ogrodu należy na początku ustalić trasy ścieżek. Proste jak od linijki dróżki mają sens wtedy, gdy zależy nam na funkcjonalnych połączeniach na przykład trawnika z szopą na narzędzia. Urozmaicenie pojawia się, gdy surowość prostych linii łagodzą bujnie rozrośnięte kwitnące byliny posadzone obok ścieżki, albo wzmacniają obwódki ze starannie formowanego miniżywopłotu z bukszpanu.

Jeżeli jednak marzymy o romantycznych spacerach po ogrodzie, wybierzmy raczej dróżki o wijących się liniach. Poprowadzą do ważnych miejsc, jak np. oczko wodne lub różana altanka, albo za nieprzenikalną dla wzroku ścianę wysokiego żywopłotu lub kraty dla pnączy.   

 

Kostka brukowa ma w ogrodzie wiele zastosowań (zdj.: Fotolia.com)

Na charakter ogrodowych dróżek zasadniczy wpływ ma surowiec użyty do budowy nawierzchni. Mamy do dyspozycji ogromną liczbę najróżniejszych materiałów – od prostych luźnych, jak ściółka z kory czy żwir, przez tradycyjne   cegły i kostki klinkierowe do bogatego asortymentu kostek brukowych i innych elementów z betonu i kamienia naturalnego.

W ostatnich latach największy rozwój dotyczył wyrobów betonowych. Wysokiej jakości i różnej barwy betonowe kształtki, kostki i płyty nie mają nic wspólnego z wcześniej produkowanymi szarymi bloczkami o łatwo kruszących się krawędziach, zupełne niepasującymi do naturalnego uroku ogrodu.

Współczesne nawierzchniowe wyroby z betonu to zupełnie inny świat. Kształtki o nieregularnej strukturze górnej powierzchni i delikatnie cieniowanych barwach upodobniają się coraz bardziej do ich naturalnych wzorów. Produkty najwyższej jakości mają uszlachetnioną trudnościeralną górną powierzchnię, która jest odporna na zabrudzenia i łatwa w pielęgnacji.

 

Drewniane podesty tarasowe w praktyce

 

Kamień naturalny zawsze zachwycał swym wyglądem. Dobrego wrażenia nie psują nawet porosty i mchy osadzające się na części powierzchni. Wybierając wyroby z kamienia naturalnego, należy pamiętać o stylu aranżacji ogrodu. Śródziemnomorską aurę wzmacniają jasne płaszczyzny z piaskowca, wapienia lub trawertynu. Do ogrodu urządzonego nowocześnie najlepiej pasuje ciemniejszy granit, bazalt i łupek. W ogrodzie rustykalnym możemy wykorzystać najróżniejsze rodzaje kamienia naturalnego, także z najbliższej okolicy.

Klinkier nie jest u nas zbyt popularny. Warto jednak zwrócić uwagę na ten wyjątkowy materiał ceramiczny. Cegły z gliny, wypalane w temperaturze 1100°C, są bardzo trwałe i łatwe w pielęgnacji. Ścieżka w ciepłych odcieniach koloru żółtego, czerwonego i brązowego ma wygląd naturalny i solidny.

Luźne materiały nawierzchniowe, jak np. żwir, grys czy kora drzew, nadają się przede wszystkim na rzadko wykorzystywane ścieżki boczne, gdyż utrudniają przejeżdżanie taczkami czy kosiarką do trawy. Wysypana naturalnym materiałem ścieżka dobrze harmonizuje z zielenią ogrodu. Jeszcze lepszy efekt daje ściółkowanie nim przyległych rabat.