Wygląd ogrodu poprzecinanego liniami prostymi ścieżek i brzegów rabat wspaniale urozmaicają koliste kształty na skrzyżowaniach, w różnych miejscach ścieżek, na schodach czy podestach. Okrągłe formy doskonale pasują do różnych stylów aranżacji. Dobrze łączą się z innymi kształtami w ogrodzie romantycznym i naturalistycznym, a także bezkolizyjnie dostrajają się do kompozycji nowoczesnych lub założeń architektonicznych.

Okrągłe formy tworzą łagodną i harmonijną strefę przejściową między różnymi fragmentami ogrodowych dróżek. Projektanci stosują je, aby na przykład w wybranym miejscu poszerzyć wąską powierzchnię. Taka geometryczna odmienność łatwiej przyciąga wzrok.

Jest to doskonały sposób na przedłużenie czasu spaceru. Okrągłości na ścieżce intrygują. Chętnie przystajemy tu, aby uważniej przyjrzeć się otoczeniu. Interesującym pomysłem jest koło z niezabrukowanym środkiem, tworzące rozwidlenie ścieżki. Koliste powierzchnie można wykorzystać jako elementy łączące różne części ogrodu. Wybrukowane koło w kombinacji z półokrągłymi schodami lub murkiem oporowym efektownie łagodzi nieduże różnice wysokości.

 

Wybór materiałów i układanie bruku

Wybór materiałów na bruk jest duży i zależy przede wszystkim od stylu ogrodu, domu i sposobu użytkowania nawierzchni. Można korzystać z niedużych płytek ceramicznych lub kamiennych, cegieł czy kostek z kamienia naturalnego lub betonu.

Układanie bruku wymaga dużej staranności. Jeżeli utwardzony kolisty placyk ma służyć jako miejsce wypoczynku, jego powierzchnia powinna być równa, zapewniająca stabilność ogrodowym meblom. Nieduże nachylenie umożliwi wodzie opadowej szybkie spływanie bez tworzenia się kałuż.

Do wykonania kolistych fragmentów nawierzchni często wykorzystuje się otoczaki i zaokrąglone kamienie polne. Układa się je ściśle obok siebie na przygotowanym podłożu. Wolne przestrzenie warto wypełnić drobnym grysem lub żwirem. Kamienie można także układać na zaprawie murarskiej wypełniającej też wszelkie szczeliny.

Trudniejsze do układania są koła z mozaikowym wzorem, z różnych materiałów albo z różnej wielkości płytek piaskowca, kwarcytu lub łupku. W dodatku zewnętrzne boki skrajnych płytek należy zaokrąglić, aby powierzchnia zachowała właściwy kształt. Dobrze usytuowana i wykonana forma kolista jest atrakcyjnym elementem aranżacji niemal każdego ogrodu.

 

 

Brukowe nawierzchnie - najważniejsze informacje

Dobre przygotowanie i trochę zręczności wystarczą, aby samodzielnie ułożyć ładną nawierzchnię w ogrodzie. Jakie materiały zastosować, by służyły nam przez długie lata?

 

Jak ułożyć mały kolisty taras

W większości przypadków okręgi układa się od środka. Bywają jednak sytuacje, w których kierunek układania można odwrócić. Jest to uzasadnione zwłaszcza wtedy, gdy układamy bruk z kostki o jednolitym kształcie i kolorze. Najważniejsze, by utrzymać równy kształt wszystkich okręgów. Właściwą stabilność powierzchni brukowej zapewnią mocne obrzeża z bloczków krawężnikowych wpuszczonych w betonowy fundament.

Wytrzymałą podbudowę ścieżki zaś piętnastocentymetrowa warstwa tłucznia lub grysu, solidnie zagęszczona przez walcowanie lub ubijanie. Na nią kładzie się pięciocentymetrową warstwę piasku. Kostkę układa się na piasku i ubija mocno ubijakiem, aż osiądzie.

 

Kamienna opaska sposobem na chwasty

Rabaty obwiedzione kamienną opaską zakłada się w kilku krokach. Najpierw za pomocą sznurka połączonego na końcach z patykami wyznacza się okrąg, najlepiej w piasku przygotowanym na podsypkę pod bruk. Układanie kostki zaczynamy od środka, okrąg po okręgu. Do małych założeń z powodzeniem można użyć cegły z rozbiórki. Tego rodzaju obrzeżenie jest idealnym wykończeniem  rabaty ziołowej. Bruk skutecznie ogranicza ekspansję chwastów.

 

Fantazyjne wzory, trwałe materiały

Obecnie możemy wybierać wśród nieprzebranej ilości kształtów i kolorów kostki betonowej. Są nawet takie z zaokrąglonymi brzegami, znakomicie naśladujące stare cegły. Granit, porfir, bazalt lub piaskowiec są skałami, z których najczęściej wykonuje się kostki i płytki do utwardzania nawierzchni. Piękną gładką powierzchnię mają kostki kamienne kupione z rozbiórki starej nawierzchni drogowej. Mocne cegły z wypalanej gliny, czyli klinkier, mogą służyć nie tylko do utwardzenia ścieżek.

Klinkier ma bardzo dużą wytrzymałość na zgniatanie. Wypalona glina przybiera różne odcienie czerwonego, brązowego, a nawet fioletowego. Na klinkierowej powierzchni dobrze wyglądają pasy, na przykład z granitu. Spróbujmy przemieszać cegły klinkierowe lub betonowe z otoczakami i kamieniem łamanym, układając urozmaiconą mozaikową nawierzchnię.

W niedużych lukach możemy posadzić niskie rośliny poduszkowe, jak np. ubiorek, smagliczka, tymianek. Jest to doskonały sposób nadania starej nawierzchni nowego blasku stosunkowo małym nakładem pracy.