Więcej o roślinie poniżej:

Smagliczka (Alyssum)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  10-30 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: przepuszczalna, piaszczysta

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, żółta, różowa, czerwona, fioletowa

pokrój: kępiasty, płożący, zwisający

okres kwitnienia: kwiecień-maj, sierpień-wrzesień

wysiew: wiosna, lato

rozmnażanie: siew, sadzonki wierzchołkowe, podział kęp

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, murki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Smagliczka obejmuje gatunki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. W sporadycznych sytuacjach możemy mieć do czynienia z półkrzewami. Smagliczka jest zadomowiona w Azji, południowo-wschodniej Europie i północnej Afryce. 

Smagliczka może mieć różne formy wzrostu, od nisko płożącej do rozkrzewionej ku górze. Rośnie na tyle gęsto, że z dużą skutecznością hamuje rozwój chwastów. Jej wysokość, w zależności od gatunku i odmiany, waha się w przedziale od 20 do 40 cm. Od kwietnia na długich łodygach zawiązują się żółte grona kwiatowe, unoszące się niczym poduszki nad szarozielonymi liśćmi.  

Smagliczka preferuje stanowiska słoneczne i czuje się najlepiej w podłożu neutralnym do zasadowego. Najlepiej, jeśli jest ono przepuszczalne.

Optymalne odstępy między roślinami powinny wynosić 30-40 cm. Mimo że smagliczka nie należy do roślin wykazujących duże pragnienie, przez pierwsze dwa tygodnie od posadzenia powinna być regularnie nawadniana.

Zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe jest niewielkie. Mimo to można je raz na jakiś czas zasilić (aby zapobiec zrzucaniu liści). Smagliczka jest wytrzymała na suszę. Podlewa się ją tylko wówczas, gdy powierzchnia ziemi jest zaschnięta. Regularne przycinanie po kwitnieniu gwarantuje, że rośliny utrzymują foremny pokrój. W Polsce smagliczka jest zimotrwała i nie musi być osłaniana przed mrozem.  

Smagliczka może być uprawiana w doniczkach.skalniaku wygląda dobrze, rosnąc w szczelinach między kamieniami.

Ze względu na ciekawy kontrast kolorystyczny smagliczka wypada wyjątkowo udanie w nasadzeniach z żagwinem.