Prowadząc uprawę warzyw i ziół w ogrzewanych i nieogrzewanych szklarniach oraz inspektach, przyspieszamy zbiory nawet do 6 tygodni. Przyspieszone zbiory to jeden z powodów uprawy warzyw w szklarni. Drugi powód to taki, że w naszym klimacie niektórych gatunków warzyw nie można uprawiać w gruncie.

Są także i inne korzyści – możliwość uprawy roślin bez problemów sprawianych przez wiatr, deszcz czy śnieg. Szklarnię możemy również wykorzystać do produkcji rozsady odmian warzyw gruntowych.

Wybierajmy do siewu odmiany szybko rosnące i odporne na choroby grzybowe (wszystkie najpotrzebniejsze informacje na ten temat powinny znaleźć się na odwrocie opakowania). Marchew, nawet w optymalnych warunkach rozwojowych, kiełkuje bardzo powoli. Zwykle mijają 2-3 tygodnie nim z ziemi wyrosną pierwsze młode listki. Jeśli do nasion marchwi dosypiemy kilka nasion kopru, marchew wyrośnie jeszcze szybciej.

Z doświadczenia osób zajmujących się tzw. uprawą współrzędną wynika, że dzięki koprowi marchewka staje się bardziej aromatyczna. Z kolei sąsiedztwo trybuli znacząco poprawia smak i plenność rzodkwi i rzodkiewki. Rzepa naciowa rośnie pod szkłem niemal tak szybko, jak rzeżucha czy rukola. Do celów kulinarnych wykorzystuje się jej liście, a także delikatne łodygi liściowe.

Szpinak wymaga uprawy w drobnogruzełkowatym, próchnicznym podłożu i jest dobrym sąsiedztwem dla wszystkich roślin uprawianych w uprawie współrzędnej. Wszystkie warzywa liściowe zasilamy wiosną umiarkowanie i najlepiej kompostem lub innym nawozem organicznym. Wysokim wymaganiom pokarmowym takich roślin jak rzepa i kalarepa można sprostać poprzez zasilanie nawozem płynnym mieszanym z wodą do podlewania.

Podłoże a jakość wysianych roślin

Dobrej jakości ziemia do wysiewu nasion jest luźna i drobnogruzełkowata. Nie zawiera ani nawozu (lub zawiera znikome jego ilości), ani nasion. W normalnej, przeważnie zasilonej ziemi dla kwiatów siewki rosną zbyt szybko, przez co są mało wytrzymałe i częściej są porażane przez choroby o podłożu grzybowym.

Ziemię dla siewek można kupić lub przygotować samemu. W tym celu w równych proporcjach mieszamy dojrzały kompost, piasek i torf, następnie podłoże sterylizujemy w piekarniku około 30 minut w temperaturze 200°C.