Zanim pomyślisz o przygotowaniu rozsady pomidorów czy wczesnej sałaty, sprawdź, jaki potencjał kryją w sobie młode listki czyli microgreens – warzywa i zioła do uprawy domowej, gotowe do spożycia już we wczesnej fazie wzrostu.

Microgreens (młode listki) - co to jest?

Młode listki, znane także pod angielskimi nazwami baby leaf oraz microgreens, to liścienie i pierwsze liście właściwe roślin jadalnych. Zaliczają się one, podobnie jak kiełki, do żywności superfood. Jest to termin na pożywienie nieprzetworzone, pozyskiwane ekologicznie, szczególnie bogate w witaminy, sole mineralne i inne składniki wpływające korzystnie na organizm człowieka. W sklepach ogrodniczych można kupić nasiona warzyw i ziół na młode listki w szerokim wyborze.

Dużą popularnością cieszą się nasiona sałaty, kapusty, cebuli, rzodkiewki czy rzeżuchy, a więc gatunków typowych dla przydomowych ogródków – znanych, lubianych i sprawdzonych. Amatorzy kulinarnych eksperymentów zwrócą uwagę na apetyczne nowości, takie jak nasiona rokietty siewnej, mizuny oraz rukwi wodnej. Wartościowym dodatkiem do domowego zielnika będą także młode listki bazylii, kolendry, kopru, a nawet nasturcji niskiej czy pachnotki zwyczajnej, uprawianych najczęściej w celach ozdobnych.

Czym się różni uprawa microgreens od babyleaf?

Domowa produkcja baby leaf różni się od produkcji rozsady warzyw tylko w jednym aspekcie: trwa krócej (zaledwie 2-3 tygodnie) i nieporównanie szybciej przynosi plon. Aby wysiać nasiona na młode listki, należy zaopatrzyć się w paletę rozsadową lub płytką doniczkę.

W sprzedaży dostępne są też specjalne naczynia do produkcji microgreens – płaskie tacki, które zajmują niewiele miejsca, ale oferują dość dużą powierzchnię do gęstego siewu. Znaczącą zaletę młodych listków stanowi fakt, że spożywa się je zanim wytworzą rozbudowane systemy korzeniowe, dlatego nie potrzebują głębokich pojemników.

(zdj.: materiały prasowe)

Czy microgreens do uprawy potrzebują nawozu?

Do ich uprawy wystarczy kilka garści ziemi uniwersalnej, tej samej, którą stosujemy do kwiatów doniczkowych. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, ale musi też dobrze chłonąć wilgoć. Lepiej nie używać ziemi z ogrodu, ponieważ może ona zawierać nasiona szybko rosnących chwastów albo jajeczka szkodników. Kiedy pojemnik mamy już przygotowany, zwilżamy podłoże spryskiwaczem, gęsto wysiewamy nasiona na młode listki i okrywamy je cienką warstwą ziemi.

To wszystko! Cała pielęgnacja młodych warzyw i ziół sprowadza się do podlewania ich dwa razy dziennie – najlepiej mgiełką wodną ze spryskiwacza. Taką uprawę można prowadzić w domu przez cały rok.

Microgreens - jak stosować?

Młode listki są miękkie, kruche i soczyste, a dzięki temu wyjątkowo smaczne. Ponieważ polskie sklepy oferują różne gatunki nasion baby leaf, łatwo samemu stworzyć z nich bukiet najlepszych smaków, który będzie w pełni odpowiadał naszym gustom kulinarnym. Zwolennicy łagodnych listków mogą wysiać nasiona lucerny siewnej, słodkiego groszku, kalarepy, brokułu albo buraka liściowego.

 

Ostrzejszy, wyrazisty smak mają młode listki gorczycy sarepskiej, jarmużu, rzodkwi i cykorii liściowej. Wszystkie z nich wybornie wzbogacą obiadową surówkę, z powodzeniem zastępując liście kupnej sałaty lodowej. Microgreens można podawać również na kanapkach lub dekorować nimi potrawy mięsne oraz wegetariańskie.

Wybór gatunków warzyw i ziół na młode listki na krajowym rynku jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie.

autor: Małgorzata Lasota