Woda, ciepło i powietrze

Najważniejszy czynnik pobudzający uśpione nasiona do wykiełkowania, to kontakt z wodą. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie roślinom optymalnej wilgoci, a równocześnie dostępu do powietrza. Trzecim parametrem jest temperatura w okolicach 15-20 stopni C. Takie warunki panują w górnej warstwie gleby, wzruszonej narzędziami i nagrzanej przez wiosenne słońce.

Dlatego jeśli chcemy wykiełkować coś zimą w domu, musimy użyć lekkiego podłoża, na przykład kokosowego, i stale zraszać uprawę. Natomiast jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu kiełków do zjedzenia, ziemię można sobie podarować, i od razu użyć odpowiedniego naczynia, czyli kiełkownicy.


Kiełki można uzyskać bardzo szybko 

Kiełkownica słoikowa - jest to okrągły słoik zaprojektowany tak, aby można go było stawiać na ukos. W ten sposób wilgoć zbierająca się na dnie paruje, skrapla się od razu w górnej części słoika i spływa z powrotem. Z boku jest duży otwór przykryty zakrętką z sitkiem. Przez niego powietrze wpływa i krąży w słoiku.

 (zdj.: materiały prasowe)

Prawidłowe napowietrzanie kiełkujących nasion jest możliwe podczas ich przepłukiwania. Nie odkręcając przykrywki wlewamy wodę przez sitko w nakrętce i od razu ją wylewamy. Wystarczy że 2-3 razy dziennie wykonamy taki zabieg, co jest bardzo wygodne.

W takich warunkach nasiona bardzo szybko kiełkują bez obaw o pleśnienie lub gnicie. W słoiku uda się bez problemów: rzodkiewka, soczewica, słonecznik, brokuł, lucerna, kalarepa, kapusta, fasola Mung i Adzuki, czarna rzodkiew, jęczmień i inne.

 

Rzeżucha, gorczyca, bazylia i rukola

 

Te fantastycznie zdrowe warzywa pod postacią kiełków są niezwykle smaczne. Jednakże podczas procesu germinacji (kiełkowania) powlekają się śluzem, który zatyka sitko. Zatem aby doczekać się dobrej jakości kiełków należy zapewnić im pełen dostęp do powietrza.Takie warunki uzyskamy w kiełkownicy miseczkowej, na której nasiona zraszamy kilka razy dziennie.

 

(zdj.: materiały prasowe)

Kiełkowanie w szkle ma sporo plusów. Jednym z nich jest to, że szkło jest znacznie łatwiej doczyścić niż plastik, w razie gdyby nasza uprawa jednak spleśniała. Poza tym w przejrzystym słoiku dobrze widać, czy nasiona prawidłowo kiełkują. I wreszcie, są to niewielkie i bardzo wygodne w obsłudze przedmioty. Kiełkowanie wreszcie staje się łatwe i niekłopotliwe.