Przez podział rozmnożyć można m.in. wiele gatunków paproci i storczyków, zielistkę, aspidistrę, maranty, kalatee i inne. Sygnałem do podziału jest wyrastanie korzeni na zewnątrz doniczki, np. przez otwory odpływowe.

W tym celu rośliny wyjmuje się delikatnie z doniczek, oczyszcza z nadmiaru podłoża i martwych organów, a następnie rozdziela pionowo na dwie lub więcej części. Rośliny można rozerwać lub rozciąć nożem albo sekatorem. Podzielone części sadzimy do świeżego podłoża. Doniczki muszą mieć na dnie otwór odpływowy.

Bardzo ważne jest zapewnienie dobrego drenażu, który zapobiegnie przelaniu roślin. Możemy użyć do tego lekkich materiałów, np. keramzytu lub, jeżeli zależy nam na zwiększeniu stabilności donicy, cięższego żwiru, tłucznia lub potłuczonych donic glinianych. Warstwa drenująca powinna mieć co najmniej 5 cm grubości. Przy sadzeniu należy uważać, by korzenie nie zaginały się ku górze.

Zbyt długie lepiej skrócić – tak, aby wyprostowane mieściły się w doniczce. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy i ustawiamy w jasnym (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym) i ciepłym miejscu.