Przygotowujemy rozsadę roślin jednorocznych

Trudno sobie wyobrazić barwny ogród bez kwitnących obficie roślin jednorocznych. Nasiona wielu z nich wysiewa się wprost do gruntu, ale gatunki zakwitające późno, tj. po kilkunastu tygodniach od siewu, rozmnaża się z rozsady przygotowywanej wczesną wiosną w pomieszczeniach. Nasiona lobelii, żeniszka, szałwii błyszczącej czy aksamitek wysiewa się do doniczek lub skrzynek wypełnionych podłożem. Najczęściej jest to substrat torfowy, czyli odkwaszony torf wysoki wzbogacony w składniki mineralne. Nie powinien być zbyt włóknisty.

Pojemniki wypełnia się wilgotnym podłożem po brzeg. Po ubiciu podłoża wysiewa się nasiona: drobne sieje się rzutowo na powierzchnię podłoża i delikatnie posypuje piaskiem (najlepiej sitkiem), co utrudni ich zmywanie przy podlewaniu. Większe wysiewa się w rowki, a duże nasiona umieszcza się punktowo lub po kilka, z których po wykiełkowaniu pozostawiamy najsilniejszą siewkę.

Optymalna głębokość siewu wynosi trzykrotną wielkość nasion. Po wysiewie podłoże podlewa się obficie, a pojemniki przykrywa folią lub szybą. Do czasu ukazania się siewek skrzynki można przechowywać w ciemności, ale zaraz po wschodach musimy zapewnić siewkom dużo światła.

W przeciwnym razie będą wybiegnięto, wiotkie i słabe. Siewki przesadza się (pikuje), gdy zaczną tworzyć liście właściwe. Do pikowania wykorzystuje się małe doniczki lub multiplaty (wielodoniczki) o dużych, a więc mniej licznych komórkach (do około 70 komórek). W połowie maja gotową rozsadę sadzi się na miejsce stałe.

Z doniczek na rabaty

Wiosną w mieszkaniach pojawiają się kwitnące rośliny, produkowane lub pędzone w doniczkach. Są to najczęściej rośliny cebulowe, jak tulipany, narcyzy czy szafirki, bulwiaste (krokusy) lub, jak pierwiosnek bezłodygowy, niskie byliny. Wymienione rodzaje i gatunki są roślinami uprawianymi w ogrodach, przystosowanymi do kwitnienia w dość niskich temperaturach, nie oczekujmy więc, że będą długo kwitły w mieszkaniach. Po przekwitnięciu nie musimy jednak spisywać ich na straty, można bowiem przesadzić je do ogrodu.

Dalszy cykl wegetacyjny przejdą w gruncie. Warto jednak dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca. Nie chodzi tylko o zapewnienie odpowiednich warunków dla danego gatunku, ale także o ogólną koncepcję nasadzeń. Unikajmy sadzenia roślin pojedynczo i przypadkowo. Szafirki, tulipany i krokusy można np. dołączyć do innych roślin cebulowych, które w tym okresie są dobrze widoczne. Pierwiosnki z kolei dobrze będą prezentować się na obwódkach lub pod drzewami.

Zawsze jednak powinno być to miejsce ciepłe i osłonięte, ponieważ doniczkowe odmiany pierwiosnka nie zawsze są wystarczająco mrozoodporne, mimo że gatunek wyjściowy jest naszym rodzimym taksonem. Z tego powodu dobrze jest zimą je lekko okrywać.