Kompost jest bardzo cennym nawozem organicznym, którego nie powinno zabraknąć w ogrodzie. Regularnie stosowany (co 2-4 lata) dostarcza do gleby nie tylko makroskładniki, ale także mikroskładniki niezbędne do wzrostu roślin. Dlatego kompost bywa nazywany czarnym złotem ogrodników.

Nawożenie kompostem można stosować jesienią oraz wiosną – wówczas ograniczymy straty azotu, które występują przy jesiennym zasilaniu gleby. Prawidłowo produkowany jest gotowy do wykorzystania po 6-12 miesiącach. Do jego przygotowania można stosować gotowe kompostowniki, które jednak mają ograniczoną pojemność, lub tradycyjne, drewniane.

 

 

Niektórzy używają nawet 2-3 pojemników, co umożliwia lepszą segregację
i częściowo przyspiesza produkcję. Należy jednak pamiętać, że do kompostowania nie można przeznaczać roślin chorych ani kwitnących chwastów. Zbyt duże odpady lepiej rozdrobnić, co przyspieszy proces kompostowania.

Podstawą uzyskania dobrej jakości kompostu, oprócz użytych odpadów organicznych, jest regularne, minimum 2-3-krotne mieszanie w celu równomiernego rozmieszczenia bakterii odpowiedzialnych za procesy fermentacyjne. Ostatnie przerabianie powinno wykonać się jesienią, aby zimą fermentacja nadal zachodziła.