Wiosna to czas najintensywniejszego rozwoju większości roślin cebulowych i bulwiastych, dlatego powinniśmy poświęcić im szczególną uwagę. Kwiecień to bardzo dobry czas na zasilanie tych roślin: dla tulipanów nawożenie powinniśmy skończyć przed majem, zanim rozpoczną kwitnienie.

Z kolei kwitnące teraz narcyzy zasila się także w czasie kwitnienia, w 2-3 dawkach. Do dokarmiania można użyć nawozów jedno- lub wieloskładnikowych, trzeba jednak uważać, żeby nie przenawozić roślin.

 

 

Rocznie dawka nawozu nie powinna być większa niż 100 g na 1 m². Poza nawożeniem pielęgnacja wiosenna roślin cebulowych polega na odchwaszczaniu (chwasty konkurują z roślinami o wodę, są także schronieniem dla szkodników) oraz podlewaniu, jeżeli opady są małe.

W przypadku niektórych silnie rosnących cebulowych, np. szachownicy cesarskiej czy perskiej, konieczne może okazać się podwiązywanie do palików. Pomyślmy także o cebulach na przyszły rok, dlatego nie dopuszczajmy do zawiązywania nasion, regularnie usuwając przekwitające kwiaty.

Wiosenne porządki

Kwiecień to miesiąc intensywnych prac w ogrodzie. Miesiąc powinniśmy zacząć przede wszystkim od wiosennych porządków, czyli usuwania zimowych zabezpieczeń, rozgarniania kopczyków, odchwaszczania.

Rośliny, które nie zostały przycięte przed zimą, np. dla ozdoby, należy przyciąć teraz. Po uporządkowaniu rabat uzupełniamy warstwę ściółki do 10 cm grubości.

Czas sadzenia niezimujących roślin cebulowych

W kwietniu sadzimy również większość geofitów niezimujących w gruncie. Dokładny termin sadzenia gatunków zależy od kilku czynników, przede wszystkim od terminu kwitnienia i wrażliwości na niskie temperatury. W tym miesiącu sadzimy np. bulwy mieczyków, zawilców, jaskrów oraz cebule neriny, błonczatki czy galtonii.

Tylko niektóre, wrażliwsze na niskie temperatury, jak frezja czy szczawik, sadzi się w maju, gdy minie już niebezpieczeństwo przymrozków.

Termin sadzenia można także nieco opóźnić u roślin kwitnących w drugiej połowie lata i jesienią, np. u acidantery, ale bulwy mogą już wtedy same kiełkować. Przy sadzeniu obowiązuje ta sama zasada, co zawsze – piętka cebuli lub bulwy musi znajdować się na głębokości równej trzykrotnej wysokości organu.