Do produkcji rozsady wykorzystujemy zazwyczaj substrat torfowy, który możemy kupić lub samodzielnie przygotować. Jego głównym składnikiem jest torf wysoki o niskim pH, dlatego do jego produkcji stosuje się kredę w ilości 6-10 g na każdy litr torfu wysokiego. Ponieważ torf wysoki prawie wcale nie zawiera składników pokarmowych, należy je również do niego wprowadzić w ilości 2-2,5 g nawozu wieloskładnikowego na każdy litr torfu.

Po dokładnym wymieszaniu składników wlewamy tyle wody, by uzyskać wilgotny, ale nie mokry substrat. Takie podłoże jest gotowe do wykorzystania po kilku dniach od przygotowania (po tym czasie pH podłoża jest zbliżone do obojętnego). Nadaje się ono do produkcji rozsady wszystkich gatunków warzyw, z powodzeniem można je także wykorzystać do uprawy warzyw w pojemnikach – jednak wówczas muszą być one stale zasilane nawozami mineralnymi.

Substrat torfowy wpływa także na poprawę właściwości wodno-powietrznych gleby pod szklarnią, w której później uprawiamy warzywa, rozluźnia on bowiem jej strukturę i zwiększa pojemność wodną.