P: Czy można skosić liście roślin cebulowych na trawniku?

O: Rośliny cebulowe mają specyficzne wymagania. Po kwitnieniu cebula pozbawiona jest substancji zapasowych i musi zgromadzić je na następną wiosnę. Jeśli w czasie koszenia trawnika zetnie się jej jeszcze zielone liście, to nie zgromadzi ona zapasów i w następnym sezonie wegetacyjnym nie zakwitnie.

Rośliny cebulowe na trawniku zaleca się sadzić w skupiskach, które podczas koszenia można omijać aż do momentu zżółknięcia liści. Warto je sadzić pod krzewami i drzewami liściastymi w pobliżu granicy z trawnikiem. Sadząc rośliny cebulowe w specjalnych koszyczkach, ograniczymy ekspansję, ale co kilka lat trzeba będzie wyjąć je z ziemiusunąć stare cebulki, zostawiając miejsce dla tworzących się nowych pokoleń.

Ciekawe zjawisko można zauważyć u śnieżyczek. Potrafią one bronić się przed skoszeniem. Liście śnieżyczki otacza delikatne wiązadełko, które utrzymuje roślinę w pozycji pionowej. Gdy kwiaty przekwitną i pojawią się ciężkie owoce, wiązadełko pęka, a liście razem z pędami kwiatowymi kładą się płasko na ziemi. Dzięki temu roślina unika skoszenia kosiarką.

 

 


 

P: Jak rozmnożyć kannę?

O: Kannę rozmnaża się przez podział kłączy. Jesienią pędy przycina się na ok. 20 cm nad ziemią, potem wyjmuje się kłącza i razem z resztkami ziemi przechowuje w suchymciemnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 10°C. Kłącza należy przysypać piaskiem lub korą, aby nie dopuścić do gnicia lub ich całkowitego wysuszenia. W marcu duże kłącza dzieli się na fragmenty, tak aby każdy z nich miał kilka pączków. Umieszcza się je w donicach i ustawia w temperaturze około 12-16°C. W połowie maja przesadza się rośliny do dużych pojemników lub do gruntupodlewa.

 


 

P: Czy cebule tulipanów posadzonych jesienią w misie przechowujemy w piwnicy, czy mogą pozostawać na wolnym powietrzu?

O: Tulipany posadzone w misie należy przezimować na powietrzu. Misę najlepiej zadołowaćprzykryć ściółką. Jeżeli miałaby stać na balkonie, musi być zabezpieczona przed zbytnim przemarznięciem. Wówczas należy postawić ją na grubym kartonie lub na płycie styropianowej, która będzie chronić ją od spodu. Boki misy można osłonić zimową agrowłókniną. Zimowanie w piwnicy w temperaturze powyżej zera może spowodować przedwczesne pojawienie się pędów.