Ogród ozdobny

Kończymy nawożenie

W sierpniu powinniśmy przeprowadzić ostatnie w tym sezonie zasilanie drzew i krzewów nawozami azotowymi. Nawożenie w późniejszym terminie może skutkować tym, że rośliny nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Przycinamy krzewy

Koniec kwitnienia wielu krzewów i krzewinek oznacza, że czas przeprowadzić ich cięcie. Młode pędy glicynii należy przyciąć nad 3-4 oczkiem, jeszcze zanim pojawią się kolejne pąki kwiatowe. Najdłuższe z tegorocznych pędów przycinam o 1/3 długości, z innych usuwamy nierozwinięte pąki. Opisany sposób cięcia wzmocni roślinę i pomoże jej bardziej obficie zakwitnąć w przyszłym sezonie.

Lawendę z kolei przycinamy do połowy jej wysokości, a przekwitnięte pędy żylistka i jaśminowca przycinamy nad najniżej położonymi pędami bocznymi. Dodatkowo, zaleca się usunięcie pędów słabych i skrócenie o 1/3 długości tych, które wyrosły u podstawy rośliny.

Ostatnie dzielenia

Sierpień to odpowiedni moment na dzielenie kęp bylin kwitnących z początkiem sezonu – wiosną lub wczesnym latem. Tyczy się to przede wszystkich rozchodników, fiołków, rojników czy liliowców. Przy wyższych roślinach należy ograniczyć transpirację (parowanie wody) przycinając po dzieleniu część nadziemną. Pamiętajmy o wzbogaceniu gleby, jeśli zamierzamy wkopać rośliny z powrotem w to samo miejsce.

Sad

Cięcie śliw i brzoskwiń

Cięcie brzoskwiń nie jest wymagającym zabiegiem – usuwamy pędy silne, niepotrzebnie zagęszczające koronę i te najsłabsze, nie produkujące owoców. Natomiast tnąc śliwę pamiętajmy o usunięciu tylko pojedynczych konarów, które usuwamy całkowicie lub skracamy za odpowiednio ukierunkowanym odgałęzieniem.

Korygujemy korony

Formowanie korony powinno być nawykiem właścicieli w szczególności młodych drzewek, których pędy podczas lata niebywale szybko się rozrastają. W pierwszej kolejności należy pozbyć się pędów konkurujących z przewodnikiem i skracać te nadmiernie rozrośnięte.

Ciąg dalszy cięć

Jeśli wegetacja roślin przesunęła się z jakichś przyczyn w czasie, jest jeszcze czas na przeprowadzenie zaległych z lipca cięć wiśni, czereśni czy malin. W jednym roku usuwamy z drzewa około 1/3 gałęzi, co pozwoli w ciągu 3 lat wymienić wszystkie owocujące pędy.

Warzywnik

Zbieramy czosnek wiosenny

Pierwsza połowa sierpnia to odpowiedni moment na wykopanie czosnku sadzonego wiosną. Do zbioru należy przystąpić, gdy większość roślin będzie mieć załamane liście.

Zbiór fasoli

W sierpniu możemy również rozpocząć zbiory fasoli szparagowej. Zbiór zaleca się rozpocząć w momencie, w którym żółkną i zaczną opadać liście, czemu towarzyszyć będzie zasychanie strączków. Odmiany karłowe obradzają tylko raz w roku, można więc ścinać lub wyrywać całe rośliny, by ułatwić sobie zbiór. W przypadku odmian tycznych, zbiory powtarza się kilkukrotnie, obrywając strąki w miarę ich zasychania.

Zbieramy dyniowate

W sierpniu nadal zbieramy ogórki, zrywając je rano lub wieczorem. Pamiętajmy, by podczas zbiorów odrywać same warzywa, zostawiając nieuszkodzone pędy. Dopiero w sierpniu rozpoczynamy natomiast zbiór dyni zwyczajnej – cukinii, patisona czy kabaczka. Pod koniec miesiąca zbieramy również melony i kawony.

Dojrzałość melona rozpoznać możemy na dwa sposoby: po intensywnym zapachu lub głuchym odgłosie, wydobywającym się z owoca po stuknięciu. Dojrzały melon łatwo oddziela się od szypułki. Dbajmy o sukcesywny zbiór owoców, zwiększa on liczbę zawiązków i przedłuża plonowanie.