Ogród ozdobny

Suszenia ciąg dalszy

Suchokwiat, kocanka, suchlin, złociszek czy lonas – te rośliny jednoroczne kwitnące w lipcu idealnie nadające się na suche bukiety. Wymagają tradycyjnego suszenia, a za sprawą swojej suchej natury szybko będą nadawać się do umieszczenia w wazonie.

Ostatnie nawożenie

W lipcu ostatni raz w tym sezonie powinniśmy solidnie nawieźć drzewa i krzewy nawozami wieloskładnikowymi (dawką do maksymalnie 10 dkg/m2). Wykonanie zabiegu w późniejszym terminie negatywnie wpłynęłoby na drewnienie pędów. Pamiętajmy o podlaniu roślin po nawiezieniu.

Podlewamy i kosimy trawnik

Wysokie letnie temperatury i towarzysząca im susza dotkliwie wysuszają trawniki, szczególnie te założone w obecnym sezonie lub niewyposażone w automatyczny system nawadniania. Regularna pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie darni, ale również jej regularne podlewanie oraz zasilanie nawozami przeznaczonymi do trawników.

W trakcie suszy nie powinno się kosić trawy zbyt krótko – wystarczy zostawić źdźbła na wysokości 5-6 centymetrów. Mocno przesuszony i zżółknięty trawnik podlewamy obficie niezbyt intensywnym strumieniem, kosimy go nisko i nawozimy azotem dopiero gdy się zazieleni.

Sad

Letnie cięcie jabłoni

Planując lipcowe obowiązki w sadzie warto za priorytet wziąć przycięcie jabłoni szczepionych na silnie rosnących podkładach. Zabieg ten sprawi, że dojrzewające jabłka lepiej się wybarwią. Podczas zabiegu usuwamy nadmiar silnych pionowych przyrostów z korony drzewa. Zostawiamy pędy krótsze, wyginające się do dołu, mające mniej więcej 30 centymetrów.

Pędy z rosnącymi owocami skraca się nad 4-5 liściem. Pomiędzy cięciem a zbiorem powinny upłynąć przynajmniej 3 tygodnie, oznacza to że cięcie zaczynamy od odmian owocujących w drugiej połowie sierpnia.

Cięcie wiśni i czereśni

Gdy w lipcu zbierzemy już czereśnie i wiśnie, na przełomie lipca i sierpnia przystępujemy do cięcia drzew tych gatunków. Jest to najlepszy moment na uniknięcie podczas cięcia porażenia drzewa przez choroby kory oraz drewna.

Czereśnie tniemy umiarkowanie mocno, usuwając konary nadmiernie zagęszczające koronę. Głównym zadaniem cięcia jest rozluźnienie korony oraz zmniejszenie rozmiaru całego drzewa. Tnąc młodsze okazy pamiętajmy o skróceniu lub usunięciu pędów najsilniejszych celem przedłużenia konarów.

Wiśnie natomiast wymagają bardziej intensywnego cięcia, szczególnie 7-8 letnie przypadki. Najpierw należy pozbyć się najstarszych gałęzi podkładających się na siebie oraz tych zwisających, krzyżujących się lub połamanych. W przypadku niektórych okazów należy przyciąć również wierzchołek oraz konary.

Cięcie orzecha włoskiego

Lipiec to również odpowiedni moment na korygujące cięcie korony orzecha włoskiego. Wycinamy przede wszystkim gałęzie wyschnięte lub uszkodzone przez mróz. Warto również pozbyć się przerośniętych konarów zakłócających kształt korony. Chcąc uzyskać formę pienną z długim przewodnikiem pamiętajmy o usunięciu najniżej rosnących pędów.

Warzywnik

Prace pielęgnacyjne

W okresie wegetacyjnym warzywnik nieustannie wymaga naszej uwagi. Wzrostowi warzyw towarzyszy błyskawiczny rozwój chwastów, a same rośliny dodatkowo narażone są na upały oraz susze. Przede wszystkim więc uprawiane rośliny należy systematycznie podlewać, wzruszać międzyrzędzia oraz odchwaszczać.

Zruszając glebę starajmy się delikatnie wbijać narzędzia (na 3-4 centymetry), inaczej możemy uszkodzić płytkie korzenie, będące domeną wielu roślin warzywnych. Zebrane resztki oraz chwasty mogą się jeszcze przydać - wyrzucamy je na kompost.

Uprawy pod osłonami

Zbyt wysoka temperatura w tunelach może przyczyniać się do wielu niepożądanych efektów m.in. zahamowania wzrostu roślin, zaburzenia w zapylaniu kwiatów oraz zwiększonej podatności na choroby. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu szklarni i tuneli foliowych oraz podlewaniu i nawożeniu roślin uprawianych wewnątrz. Nie zapominajmy przy tym o cieniowaniu roślin przy pomocy wapna lub białej włókniny.