Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Pochodzi z górskich regionów Europy i Azji Środkowo-Wschodniej. Ta płożąca się, niewielka bylina dorasta do 30 cm wysokości. Bujnie się rozrasta, tworząc gęste kaskady obsypujące się wiosną delikatnymi białymi kwiatami. W ostatnich latach pojawiły się liczne odmiany także o kwiatach różowych i purpurowych. Gęsiówka kaukaska kwitnie wiosną – od marca do kwietnia.

Roślina ta jest bardzo często wykorzystywana w aranżacji alpejskich skalniaków, gdzie dobrze sprawdza się między kamieniami. Świetnie prezentuje się także na murkach, w szczelinach między kamieniami oraz w pojemnikach i donicach. Wraz ze smagliczką skalną, floksem szydlastym, ubiorkiem wiecznie zielonym i żagwinem ogrodowym tworzy tzw. wiosenną piątkę, czyli grupę najcenniejszych roślin skalnych.

Gęsiówka kaukaska: stanowisko i uprawa

Uprawa gęsiówki są niezwykle łatwa, dlatego jest ona bardzo popularna wśród właścicieli ogrodów. Sadząc rośliny, pamiętajmy o zamiłowaniu tego gatunku do słońca i światła. W miejscu nasłonecznionym rośliny są bardziej dekoracyjne, a kwitnienie obfitsze. Gleba dla gęsiówki powinna być luźna, przepuszczalna i dobrze zdrenowana.

Gęsiówkę rozmnażamy wysiewając nasiona wiosną do skrzynek pod osłonami. Siewki pojawiają się zwykle w ciągu 2-3 tygodni. Po wytworzeniu 2-4 liści prawdziwych sadzonki można przesadzić do pojedynczych doniczek. Na miejsce stałe sadzimy rozsadę jesienią. Odległość między roślinami powinna wynosić co najmniej 40 cm. Gęsiówka nie lubi przesadzania, o czym warto pamiętać wybierając dla niej stanowisko.

Rośliny pozostają w jednym miejscu przez długi czas, dlatego od czasu do czasu należy je odmłodzić. Jednocześnie można gęsiówkę rozmnożyć. Roślinę wykupujemy wiosną i dzielimy na mniejsze części, które od razu sadzimy na miejsce stałe.

Gęsiówka kaukaska jest odporna na suszę i nie toleruje przelania. Długotrwałe wysychanie gleby nie jest jednak pożądane. Nie wymaga regularnego nawożenia, wystarczy zasilić ją przed kwitnieniem nawozem dla roślin kwitnących.

Młode rośliny należy regularnie odchwaszczać. Z biegiem czasu gęsiówka silnie się rozrasta i odchwaszczanie nie jest już konieczne.

Boczne, wznoszące się pędy łatwo zakorzeniają się w glebie, dzięki temu roślina może szybko pokryć dużą powierzchnię. Należy zatem kontrolować jej wzrost poprzez przycinanie przerośniętych pędów. Cięcie sprzyja również obfitemu kwitnieniu. Gęsiówkę przycinamy późną jesienią na wysokość 3-4 cm. Roślina jest odporna na mróz, ale w rejonach o ostrzejszych zimach warto ja osłonić korą, stroiszem lub agrowłókniną, aby zabezpieczyć przed ewentualnymi mrozami.