Pierwszego mojego cytrusa kupiłam osiem lat temu. Reszta ma ok. 5 lat.

Rozmnażanie cytrusów

Ponieważ siewki owocują bardzo późno albo wcale, wybierałam tylko szczepione drzewka. Dzięki temu praktycznie od początku mam owoce.

Jeden z moich cytrusów wyhodowałam z sadzonki, którą pobrałam przez uszczyknięcie wierzchołka gałązki z owocującego, szczepionego drzewka. Potem ten około 10–centymetrowy fragment ukorzeniłam w wodzie. Musimy pamiętać, że szczepki wytwarzają korzenie w temperaturze około 25°C, dlatego nie powinniśmy ich stawiać od razu na parapecie.

Stanowisko dla cytrusów

Cytrusy preferują stanowiska słoneczne, ale niekoniecznie południowe. Niekorzystnie wpływają na nie silne podmuchy wiatru, dlatego bezwzględnie muszą stać w zacisznych miejscach.

Nawożenie cytrusów

Moje rośliny zasilam nawozem przeznaczonym dla cytrusów wg zaleceń producenta, ale można używać też preparatów do roślin balkonowych zawierających żelazo. Brak tego pierwiastka jest jedną z przyczyn powstawania chlorozy, która objawia się żółknięciem liści. Przez trzy miesiące, kiedy dni są najkrótsze (listopad–styczeń), nie stosuję nawożenia.

Nawadnianie cytrusów

Cytrusy muszą mieć porządny drenaż, bo nie lubią zbyt mokrego podłoża ani tym bardziej stania w wodzie. W sezonie podlewam je raz dziennie, a jeśli jest deszczowa pogoda, to rzadziej. Zimą, gdy rośliny odpoczywają, nawadniam je góra raz w tygodniu. Używam wody z kranu, ale po odstaniu. Zazwyczaj podlewam je wieczorem, a kiedy skończę – to napełniam konewkę na następny raz.

Zimowanie cytrusów

Moje drzewka zimę spędzają w domu. Muszą mieć temperaturę 5–15°C, czyli nie mogą stać w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera. Pomieszczenie powinno być też dość widne, więc zdecydowanie nie nadają się do tego celu ciemna piwnica czy komórka.

Cytrusy na tarasie

Na taras wynoszę moje cytrusy dopiero po piętnastym maja, czyli po tzw. „zimnej Zośce”. Jeśli zdarzy się, że na zewnątrz jest wtedy wysoka temperatura, to drzewka nakrywam agrowłókniną lub osłaniam parasolem. Wówczas silne słońce nie poparzy niezahartowanych roślin. Można także doniczki postawić
w półcieniu, np. w altance. Przez pierwsze dwa tygodnie cytrusy w dzień trzymam na dworze, a na noc chowam do mieszkania. Po tym czasie są już na tyle uodpornione, że mogą stać na zewnątrz przez całe lato i nie trzeba ich chronić przed słońcem.

Kwitnienie i owocowanie cytrusów

Kwiaty tych egzotycznych roślin pachną bardzo intensywnie i przyjemnie. Cytryny mają jedynie po kilka owoców. Natomiast mandarynki, kalamondyny i miniaturowe pomarańcze wydają ich całe mnóstwo. W zasadzie przez cały sezon na jednym drzewku można podziwiać jednocześnie kwiaty oraz zielone
i dojrzałe owoce. Nadają się one do spożycia, są jednak bardzo kwaśne – w końcu nasz klimat znacznie różni się od tego południowego. 

Jeżeli jednak rośliny mocno obrodziły, możemy pokusić się o przesmażenie owoców na konfiturę. Użyta do kanapek czy deserów najlepiej smakuje pod cytrusowym drzewkiem.

 Anna Suta