Spis treści:

  1. Co to są opryski prewencyjne? Jakie rośliny opryskujemy prewencyjnie na wiosnę?
  2. Dlaczego warto stosować wiosenne opryski prewencyjne?
  3. Jeśli ekologia to Polyversum - chrońmy zwierzęta i pożyteczne owady

Co to są opryski prewencyjne? Jakie rośliny opryskujemy prewencyjnie na wiosnę?

Okres prewencji oznacza czas, kiedy to ludzie i zwierzęta nie powinni stykać się z chronionymi roślinami. Muszą go przestrzegać osoby wykonujące opryski w czasie kwitnienia drzew i krzewów owocowych, gdyż środki owadobójcze mają podany okres prewencji dla pszczół. Okres ten jest dokładnie wyliczany dla każdego środka ochrony roślin indywidualnie, aby móc w pełni bezpiecznie go stosować. Okres prewencji bywa od godziny do 48 h w zależności od rekomendacji producenta po rejestracji.

Przestrzeganie tych okresów pozwala na bezpieczne zabezpieczenie rośliny przed chorobami grzybowymi. Nowoczesne preparaty charakteryzują się tym, że do środowiska, a tym samym i do organizmu człowieka, dostają się bardzo niewielkie ilości substancji aktywnych, które generalnie nie wywierają żadnego wpływu na organizmy stałocieplne.

Należy pamiętać, że zarówno karencja i prewencja dotyczy nie tylko bezpośrednio opryskiwanych roślin, ale także wszystkich innych roślin (także chwastów), które mogły być przypadkowo opryskane środkiem ochrony roślin.

Najważniejszymi opryskami prewencyjnymi, jakie każdy ogrodnik powinien wykonać, są te przeciwko namnażającym się grzybom. Szczególnie ważne jest to przy pielęgnacji i ochronie drzew owocowych, w tym jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni czy śliwy. Te zabiegi chronią rośliny przed pojawieniem się mączniaka prawdziwego, parchem jabłoni czy też kędzierzawością liści. To najczęściej spotykane dolegliwości drzew, z którymi mierzą się ogrodnicy co roku. Do najbardziej niebezpiecznych jest zaliczana zaraza ogniowa, która dość szybko rozprzestrzenia się na powierzchni drzew owocowych.

Pozwalają one także na zabezpieczenie przed szkodnikami pojawiającymi się najczęściej w tym okresie, podczas żerowania na roślinie. Mszyce, przędziorki, miodówki, owocówki jabłkóweczki czy też nasionnice to jedne z niewielu, które bez oprysków potrafią skutecznie zniszczyć plony owoców. W tym przypadku należy działać systematycznie oraz szybko, gdyż ich ekspansja potrafi z dnia na dzień zaatakować kolejne drzewa owocowe.

Dodatkowo opryski prewencyjne powinny być wykonywane w warzywniku, na roślinach ozdobnych oraz trawniku. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie ochronić róże przed zamieraniem pędów, mączniakiem prawdziwym oraz warzywa przed szarą pleśnią i mączniakiem rzekomym. Marzysz o nieskazitelnym i gęstym trawniku? Stosowane opryski prewencyjne pozwolą na obronę między innymi przed brunatną plamistością traw.

Dlaczego warto stosować wiosenne opryski prewencyjne?

Wiosenne opryski prewencyjne to priorytet podczas prac w ogrodzie od początku marca. Pozwalają na zabezpieczenie oraz wyeliminowanie możliwych chorób grzybowych roślin oraz szkodników. Dzięki temu w bezpieczny sposób nasz sad, warzywnik, ogród ozdobny czy trawnik w strefie rekreacyjnej będzie wyglądał i rozwijał się perfekcyjnie!

Ważnym czynnikiem, który należy spełnić w przypadku oprysków prewencyjnych, jest pilnowanie, aby nie wykonywać ich podczas oblatywania pszczół. Najlepiej wykonywać je tuż pod wieczór, gdy słońce powoli zachodzi. Dzięki temu mamy pewność, że w tym czasie nie zerują owady.

 Stosując naturalne produkty, które są pozbawione substancji chemicznie aktywnych możemy być spokojni o środowisko naturalne. Są w pełni skuteczne i bezpieczne dla owadów zapylających oraz zwierząt poruszających się w ogrodzie. Polyversum® WP spełnia te wymogi, dzięki czemu nie musisz obawiać się, a co za tym idzie jest odpowiedni przy ogrodzie prowadzonym według ekologicznych zasad uprawy.

Jeśli ekologia to Polyversum - chrońmy zwierzęta i pożyteczne owady

Dla każdego ogrodnika, który stawia ogromny nacisk na zrównoważone uprawy, ekologię oraz współgranie z zamieszkującymi ogród zwierzętami produkt do oprysków Polyversum® WP jest niezastąpiony. Zapobiega pojawieniu się chorób grzybowych, a dodatkowo zawiera żywy organizm chroniący przed chorobami grzybowymi strefę korzeniową i nadziemną roślin. należy podkreślić, że jest w pełni bezpieczny dla owadów zapylających, ze względu na brak substancji chemicznie aktywnych w składzie.

Jest przeznaczony jest do stosowania przy użyciu opryskiwaczy ręcznych oraz do podlewania i moczenia roślin. Działa on najskuteczniej w podłożu o temperaturze 12 - 25 stopni C oraz pH 5,5 - 7,5. Zabiegi należy wykonywać wcześnie rano lub pod wieczór. Ważne jest też, aby unikać silnego nasłonecznienia.

Ekologiczny i innowacyjny skład!

Polyversum® WP ma w swoim składzie niewywołujący chorób grzyb, który jest pasożytem niektórych gatunków grzybów chorobotwórczych. Zasiedla on strefę korzeniową roślin eliminując poprzez konkurencyjne działanie niektóre grzyby chorobotwórcze. Jednocześnie stymuluje wzrost roślin poprzez wprowadzenie do nich hormonów roślinnych oraz fosforu i cukrów. Stymulacja ta rozpoczyna się podczas bezpośredniego kontaktu grzybni i młodej tkanki roślin. Przy opryskiwaniu części nadziemnej roślin mikroorganizmy rozkładają strzępki grzybów chorobotwórczych stymulując jednocześnie mechanizmy odpornościowe chronionej rośliny.

Opryski prewencyjne pozwalają na lepszą ochronę roślin, które odwdzięczą się latem bujnym rozrostem, pięknymi kwiatami czy dorodnymi warzywami i owocami. Wprowadźmy rozwiązania ekologiczne i skuteczne, dzięki którym mamy pewność, że nie szkodzimy przy tym i faunie i florze.