Niezwykle dekoracyjna jodła koreańska Abies koreana jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych na świecie drzew iglastych.

 

Historia odkrycia jodły koreańskiej

Pochodzi z Korei Południowej, gdzie w 1907 roku została odkryta przez pewnego misjonarza. Rośnie w środowiskach górskich, znajdujących się powyżej 1000–1900 metrów. Lubi umiarkowany klimat lasu deszczowego, z chłodnym, wilgotnym latem i zimą z obfitymi opadami śniegu.

 

Wyjątkowo dekoracyjne drzewo

Jodła koreańska to drzewo dość wolno rosnące. Dorasta maksymalnie do 10 m wysokości oraz 1,5 m szerokości. Cechą tego gatunku są niezwykłe igły – płaskie, jasnozielone u góry i kredowobiałe pod spodem. Bardzo często już na ośmioletnich drzewkach ukazują się niezwykłe, niebiesko-fioletowe szyszki, które sterczą na gałęziach jak choinkowe świeczki. Rosną zwykle na wierzchołku drzewa. Z czasem brązowieją, a późną jesienią rozpadają się na drzewie, pozostawiając na gałęziach jedynie zdrewniałe osie. Są to tak zwane trzpienie.

 

Odporna na mróz

Pomimo swego południowego pochodzenia jodła koreańska jest całkowicie odporna na mrozy, doskonale więc sprawdza się w polskich ogrodach. Wymaga tylko osłoniętych od nadmiernego wiatru stanowisk i wilgotnej gleby. Wszystkie starania sowicie wynagradza uroda tego egzotycznego drzewa.
Na rynku jest wiele krzyżówek, które rosną szybciej, ale za to później zawiązują szyszki. Z pewnością więc warto wzbogacić własną kolekcję o jedno z tych oryginalnych drzew.

Wiesław Sierota

WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM

  • Jeśli planujemy posadzenie jodły koreańskiej, kupmy mniejsze egzemplarze (30–40 cm wysokości). Łatwiej je przewieźć, szybciej się przyjmują i są tańsze.
  • Z racji swego niewielkiego wzrostu roślina ta idealnie nadaje się do uprawy na Polecana jest także do ogrodów w dalekowschodnim stylu.
  • Ciekawą i wyjątkowo dekoracyjną odmianą jest 'Silberlocke' o mocno zakręconych do góry intensywnie lśniących białych igłach.