Autorem poniższego tekstu oraz zdjęć jest czytelnik magazynu "Przepis na Ogród" - Franciszek Grzegoszczyk z Rybnika.

 

„Miniaturowe krzewy i drzewka są wdzięczne w uprawie. Przydają ogrodowej przestrzeni oryginalności doprawionej szczyptą egzotyki” - przekonuje Pan Franciszek.

Pewnego dnia stanąłem przed problemem, że coraz mniej mam miejsca w ogrodzie na nowe rośliny. Wpadłem więc na pomysł, iż dobrym rozwiązaniem będzie miniaturyzacja, czyli takie rodzime bonsai

Na początek udałem się po sadzonki do szkółki leśnej. Jedną roślinę upatrzyłem sobie od razu. Był to klon tatarski o pięknie wygiętym pniu. Posadziłem go w płaskiej doniczce, podkreślającej jego orientalny charakter.

Później poszukiwałem już sadzonek we własnym ogrodzie. Okazało się że mam takie, które doskonale nadają się na bonsai. I tak padło na rosnącą powoli sośnicę japońską. Zrobiłem jej odpowiednią donicę z suporeksu, bo gotowe są bardzo drogie. Wykopałem roślinę z ziemi, a potem przyciąłem korzenie, aby zmieściły się w pojemniku i ozdobiłem mchem. Drzewko prezentuje się znakomicie! 

Następnie w ten sam sposób potraktowałem cyprysika groszkowego. Przesadziłem go, zadrutowałem i... czekam na efekty.

W stylu bonsai uprawiam m.in. klony, ambrowiec amerykański i platan klonolistny. Trzeba im poświęcać czas, ale dzięki temu mam miejsce w ogrodzie na nowe nasadzenia, a rośliny w donicach mogę przemieszczać, zmieniając aranżację w zależności od potrzeb. Taka uprawa i poznawanie sztuki bonsai daje mi też wiele satysfakcji.

 

Propozycje kompozycji z drzewkami bonsai

Klasyczna doniczka świetnie pasuje do sosny drobnokwiatowej 'Shikoken'.

 

Sosna drobnokwiatowa 'Ogon Janome' zachwyca pięknie wybarwionymi żółto-zielonymi igiełkami.

Cyprysik groszkowy to odmiana wolno rosnąca o złocistych, pierzastych gałązkach. Dobrze znosi cięcie. W moim usunięte zostały wszystkie drobne gałązki i pozostawione czubki, na których wiosną będą formowane ozdobne pompony.

 

Zaaranżowane w pojemnikach rośliny (jałowiec płożący 'Glauca' i cyprysik tępołuskowy) można tak ukształtować, aby stworzyły miniogród.