Jeśli coś jest trudno osiągalne, jest tym samym bardziej pożądane. Zasada ta dotyczy także kwiatów. Dopóki na zewnątrz zimno i śnieg nie pozwalają rozwijać się pąkom, cieszy nas każdy kwiatuszek w mieszkaniu. 

Na szczęście są rośliny pokojowe. W zimie kwitnie wiele gatunków doniczkowych. Właśnie teraz, przez wiele tygodni, najpiękniejszy okres w rocznym cyklu przeżywają dobrze znane i popularne cyklameny oraz azalie doniczkowe. Obie rośliny pochodzą z rejonów górskich, dlatego lubią niską temperaturę. Najlepiej czują się na parapecie okiennym tuż przy wychłodzonej szybie i daleko od ogrzewającego pokój źródła ciepła.

  

Hipeastrum Hippeastrum (zdj.: Fotolia.com)

  

Natomiast piękności tropikalne, jak np. anturium, fiołek afrykański i storczyki, lubią cieplejsze otoczenie i umieszczone przy jasnym oknie chętnie otwierają swoje pąki kwiatowe. Do towarzystwa warto im dodać wczesne kwiaty cebulowe.

W szklarniach ogrodnicy pędzą przebiśniegi i szafirki, przygotowując je do wcześniejszego kwitnienia. Te skromne rośliny niebawem wprowadzą do naszych mieszkań odrobinę wiosny.

Białe i pachnące

Stefanotis bukietowy Stefanotis floribunda jest pnączem z Madagaskaru. Popularność zdobył dzięki bardzo trwałym śnieżnobiałym kwiatom o słodkim zapachu. Właściwie roślina zaczyna kwitnąć dopiero wtedy, gdy dni stają się dłuższe, najwcześniej w kwietniu. Aby stefanotis zakwitł w środku zimy, ogrodnicy stosują dodatkowe naświetlenie, czyli sztuczne wydłużenie dnia. W pokoju roślinę ustawiamy w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym.

W lecie podlewamy ją obficie, w zimie oszczędnie, wodą miękką o temperaturze pokojowej. Od kwietnia do września zasilamy nawozem co dwa tygodnie. Aby pnącze zakwitło w następnym roku, powinno zimować w pomieszczeniu o temperaturze 12-15°C. Gdy na pędach pojawią się pąki, rośliny nie należy przestawiać, a nawet obracać.

Pielęgnacja kwitnących okazów nie jest trudna. Należy je regularnie podlewać i nawozić co 3-4 tygodnie. Zbyt suche powietrze wywołuje stres. Życie roślinom ułatwi poranne zraszanie. Nie należy zwilżać rozwiniętych kwiatów i liści pokrytych włoskami.

Warto podnieść wilgotność powietrza na dłużej, ustawiając w pobliżu naczynia z wodą. Jasne kwiaty najlepiej prezentują się w pojemnikach białych lub pastelowych. Takie aranżacje harmonizują z widokami na zewnątrz domu.

Zimowa wspaniałość hipeastrum

Hipeastrum Hippeastrum, zwane również zwartnicą, to bardzo atrakcyjna roślina cebulowa z Ameryki Południowej, prawdziwy klejnot wśród roślin kwitnących w zimie.

Powszechny zachwyt budzą jej duże lejkowate kwiaty, osiągające średnicę nawet 30 cm, w kolorze białym, różowym, czerwonym i pomarańczowym, także wielobarwne. Kwiaty rozwijają się na mocnych, sztywnych pędach i dobrze prezentują się także po ścięciu w wazonie, zachowując świeżość nawet przez trzy tygodnie.

Wyglądają wspaniale bez żadnych dodatków albo z minimalnym zielonym uzupełnieniem, ponieważ nie potrzebują jakiegokolwiek upiększania. Aby końce odciętych łodyg nie pękały i nie zwijały się, możemy wzmocnić je rafią lub taśmą klejącą. Flakonu nie napełniamy wodą zbyt wysoko, gdyż zamoczone pędy miękną.