Od trzech lat jestem szczęśliwym posiadaczem drzewka czereśniowego. Posadziłem jedno, tak na próbę, żeby sprawdzić, czy da sobie radę z takim ogrodnikiem, jak ja. I muszę przyznać, że jest wytrwałe!


Czereśnia 'Kordia' odporna na choroby

Wybrałem odmianę 'Kordia'. Głównie dlatego, że jest odporna na różne grzyby i raka bakteryjnego, czyli najczęstsze choroby czereśni. Ta odmiana jest jednak wrażliwa na mróz, ale z tym przecież łatwiej dać sobie radę niż z chorobami.
Cenię sobie także moje drzewko ze względu na ładne i smaczne owoce. Są duże, w kształcie serduszkowatym, ciemnokarminowe. A miąższ jest chyba najsłodszy spośród wszystkich czereśni, jakie miałem okazję próbować! Owoce (w ostatnim sezonie było ich całe wiaderko!) zawsze zbieram z ogonkami. Wówczas nie gniją, nie puszczają soku i dłużej zachowują świeżość. Myję je dopiero bezpośrednio przed jedzeniem. Dodatkową zaletą 'Kordii' jest to, że jej owoce prawie nie pękają. Moja żona Hania i synowie Bartuś i Wojtuś zajadają się nimi od rana do wieczora. Sam im chętnie pomagam w tej czynności.

Cięcie czereśni
Po trzech sezonach z czereśnią stwierdzam z całą pewnością, że nasze drzewko to kobieta. Bez przerwy muszę o nią dbać i zapewniać kosmetykę! Trzy lata temu na początku czerwca posadziłem chudy patyk. A jesienią miałem już drzewko z rozrośniętymi gałęziami. To wtedy zdobyłem nowy zawód: czereśniowy fryzjer! Musiałem przyciąć pęd główny drzewka na wysokości około metra, żeby korona dobrze się rozwijała. Cięcia jesienne drzew powodują rozrost korony, a cięcia zimowe (w lutym) zwiększenie plonu. Na cięciu się jednak nie skończyło, bo potem musiałem ułożyć fryzurę! Gałązki, które wyrosły w czasie sezonu, obciążałem kamykami w woreczkach, mocowanych za pomocą sznurka. Chciałem, by gałęzie rosły w pozycji poziomej. Te wyjątkowo oporne po prostu wycinałem. W tym roku zabawiłem się w czereśniowego fryzjera po raz ostatni, gdyż przeczytałem w literaturze ogrodniczej, że formowanie drzewka należy zakończyć w ciągu 3 lat. Później wymaga już tylko pielęgnacji. Przed nastaniem mrozów pracowałem jako czereśniowy wizażysta – najmodniejszy jest biały makijaż na pniu, preferowane kosmetyki to wapno.

Roman Masztalerz

PRZEPIS NA OGRÓDDlaczego czereśnie pękają?
Czereśnie pękają nie dlatego, że o nie nie dbamy. Jeśli krótko przed zbiorem owoców padają obfite deszcze, wówczas w miąższu czereśni gwałtownie wzrasta stężenie cukru. To z kolei sprawia, że zatrzymuje się w nim woda. Owoce pęcznieją tak bardzo, że w końcu pękają pod wpływem dużego ciśnienia
wewnętrznego. Podatne na pękanie są odmiany o dużych owocach, np. 'Summit'. Czereśnie 'Kordia' i 'Regina' rzadko pękają.