Kwiaty w domu: rośliny kwitnące w kolorach tęczy

Rośliny doniczkowe, podobnie jak te uprawiane w ogrodach, kiełkują z nasion, kwitną, zawiązują nasiona i zamierają w ciągu jednego okresu wegetacyjnego.  Kwitnące możemy kupić w kwiaciarniach w różnych porach roku za stosunkowo niewielką cenę. Najwcześniej, bo już zimą i na przedwiośniu, pojawiają się pierwiosnki: bezłodygowy Primula acaulis, ślimakowaty Primula malacoides, kubkowaty Primula obconica. W domu ustawiamy je w chłodnym pomieszczeniu i chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Podobne warunki musimy stworzyć starcowi cynerarii Senecio cruentus, którego bez problemu kupimy od marca do maja. Gatunki te wymagają obfitego podlewania letnią wodą i dużej wilgotności powietrza. Wiosną kwitnie też pantofelnik mieszańcowy Calceolaria hybrida, który podobnie jak poprzednie, najlepiej czuje się w niezbyt ciepłych pomieszczeniach i lubi stale wilgotne podłoże. Na lato i jesień produkowane są zwykle motylek Wisetona Schizanthus wisetonensis i celozja grzebieniasta Celosia argentea var. plumosa.

Obie rośliny trzeba ustawić w jasnym ciepłym miejscu i umiarkowanie podlewać. Niestety, ze wszystkimi jednorocznymi gatunkami musimy się po zakończeniu okresu wegetacyjnego rozstać, gdyż w żaden sposób nie da się ich już pobudzić do ponownego kwitnienia. Możemy jednak sami w warunkach domowych wyprodukować nowe rośliny z nasion.

  


Ogród ozdobny: mrozoodporna fuksja

Fuksje to jedne z najbardziej lubianych roślin balkonowych. Jako rośliny niezimujące w gruncie uprawiane są w pojemnikach przenoszonych na zimę do chłodnych pomieszczeń. Wśród wielu gatunków fuksji jest jednak jeden, który przy zapewnieniu mu odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji, może zimować na zewnątrz. Jest nim fuksja Magellana Fuchsia magellanica.

Ponieważ roślina ta pochodzi z górzystych rejonów Chile, przystosowana jest do trudnych warunków. Znosi kilkunastostopniowe mrozy. Jest to krzew dorastający do 80-100 cm, gubiący liście na zimę.

Zimowanie doniczkowych roślin egzotycznych

Ma wąskie wydłużone kwiaty z czerwonym kielichem i purpurowymi płatkami. W uprawie spotyka się wiele jego odmian o różnym zabarwieniu liści i różnej barwie kwiatów. Jedną z najpopularniejszych jest ‘Riccartonii’. Żeby fuksja Magellana lepiej zimowała, powinno się jej zapewnić ciepłe, osłonięte od wiatrów stanowisko, jak również grubą warstwę ściółki lub okrycie. Warto wiedzieć, że mimo tych zabezpieczeń rośliny tracą część nadziemną, ale regenerują ją w następnym roku.


Drzewa i krzewy: świerk o firanowych pędach

Odmiana świerka pospolitegoVirgata’, wyhodowana w 1853 roku, jest skąpo rozgałęziona. Wytwarza długie przewieszające się pędy, skąpo ugałęzione, prawie pozbawione bocznych rozgałęzień, zakończone tylko jednym pączkiem. Pędy zwieszają się, przypominając wiszące firany. Świerk ma sztywne, grube i ostre igły, ułożone szczotkowato dookoła pędu. Korona jest przejrzysta z widoczną wewnątrz strzałą.

Świerk ma wymagania siedliskowe dość wysokie, zbliżone do jodły pospolitej. Dobrze rośnie na stanowiskach chłodnych o wysokiej wilgotności powietrza i gleby. Lubi gleby gliniasto-piaszczyste, kwaśne. W suchych warunkach rośnie źle i jest wrażliwy na zanieczyszczenie powietrza.

Świerki to drzewa światłolubne. Rosnąc w pełnym nasłonecznieniu, zachowują gałęzie tuż nad ziemią. System korzeniowy jest płytki, talerzowaty, konkuruje o wodę z roślinami towarzyszącymi, zwłaszcza płytko korzeniącymi się. Płytki i rozgałęziony system korzeniowy ułatwia przesadzanie, ale sprawia również, że świerk jest podatny na przewracanie się podczas silnych wiatrów. Roślina idealna do dużych parków i ogrodów. Toleruje strzyżenie, dlatego nadaje się na żywopłoty.


Sad w grudniu

- Bielimy pnie drzew

Już w grudniu malujemy pnie drzew roztworem wapna. Dzięki temu w słoneczne dni nie będą się silnie nagrzewały, co z kolei zapobiegnie powstawaniu ran mrozowych, zgorzeli i pękaniu kory.  

- Kontrolujemy owoce

Przetrzymywane w domowych warunkach jabłka zaczynają już przejrzewać, dlatego często sprawdzamy stan owoców. Mięknięcie miąższu
i wyczuwalny aromat wskazują na konieczność szybkiego ich zagospodarowania.

- Zabezpieczamy młode drzewka

Posadzone jesienią drzewa wymagają w pierwszym roku dodatkowego okrycia. Przed nadejściem silnych mrozów usypujemy kopczyk z ziemi wokół pni, który zabezpieczy korzenie. Koronę owijamy matami ze słomy lub białą włókniną. Szczególnie dotyczy to brzoskwiń, czereśni, grusz i śliw.


Warzywnik: podwyższone grządki

Korzystając z cieplejszych i słonecznych dni listopada i grudnia, możemy przygotować na następny sezon podwyższone grządki. Pomoże nam to dodatkowo zagospodarować resztki częściowo rozłożonego kompostu i drobne gałęzie z przycinanych drzew i krzewów.

Aby przyspieszyć ich rozkład, grządkę częściowo zagłębiamy w glebie, kopiąc dół szerokości ok. 1-1,2 m i głębokości 20-30 cm w kierunku północ-południe. Na jego dnie układamy siatkę o niezbyt grubych oczkach, która ochroni grządkę przed gryzoniami. Na siatce układamy gałązki, chrust, potem darń uzyskaną przy kopaniu dołu (korzeniami do góry).

Kolejną układamy warstwę drobnych resztek organicznych i słabo rozłożony kompost. Całość przykrywamy glebą wymieszaną z rozłożonym kompostem, tworząc pagórek. Taka grządka, ze względu na ciepło wydzielane w czasie kompostowania, będzie mogła być bardzo wcześnie wykorzystana do uprawy m.in. sałaty, kopru czy cebuli z dymki.