Ogród ozdobny

Przycinamy byliny

Żagwin, ubiorek, skalnica, floks, gęsiówka i inne silnie rozrastające się byliny skalne warto od czasu do czasu przyciąć. Dzięki temu zabiegowi rośliny zachowają atrakcyjny wygląd i obfite kwitnięcie. Z cięciem czekamy jednak aż do przekwitnięcia roślin.

 

Pielęgnujemy róże

W maju zaobserwować możemy wręcz błyskawiczny rozwój róż. Jest to dobry moment na pozbycie się dzikich pędów wyrastających spod miejsca okulizacji, zagłuszających odmianę szlachetną. Zabieg wykonujemy wyłamując niechciane odnogi po odkopaniu szyjki korzeniowej byliny.

 


 

Dbamy o trawnik

Właśnie rozpoczyna się okres najszybszego wzrostu trawy, ważne jest systematyczne, cotygodniowe koszenie, pozwalające roślinom dobrze się rozkrzewić. Gdy trawa wzrośnie na więcej niż 11-12 centymetrów, stanie się słabsza i straci wiele z naturalnej urody – będzie się bowiem łatwo załamywać i niszczyć podczas udeptywania.

Nie powinno się jednak przycinać jej za krótko, najkorzystniejszą wysokością są 4-5 centymetry. Wraz z trawą, szybciej rozwijają się również rośliny dwuliścienne, których należy za wszelką cenę się pozbyć – poprzez opryski lub mechaniczne wyrywanie.

Sad

Formujemy młode korony

Na wierzchołkach koron młodych drzewek właśnie rozpoczyna się rozwój pędów. Z nawet 2-3 mocnych pędów, za kilka lat może wykształcić się piękna korona. Pędy formujemy przyciągając jest do poziomu i przygniatając do gleby stosując obciążniki lub klamerki. Za kilka tygodni od zabiegu pędy zdrewnieją i będziemy mogli pozbyć się obciążników.

Zadbajmy o zapylacze

Powszechnym problemem sadowników są drzewka słabo związujące owoce. Częstymi powodami tych problemów są przymrozki lub słabe kwitnienie. Zdarza się jednak, że to brak zapylaczy (innych odmian tego samego gatunku) powoduje problemy z owocowaniem.

Jeśli problemy te pojawiają się nie pierwszy raz, warto rozważyć dosadzenie choć jednego drzewka zapylającego lub przeszczepienie jednego konaru zapylacza (w maju, metodą za korę). Zapylaczy wymagają głównie grusze (polecamy odmianę „Faworytka”), jabłonie (odmiana „James Grieve”) oraz czereśnie (odmiana „Hedelfińska”).

Warzywnik

Nawożenie pogłówne

Nawożenia pogłównego wymagają przede wszystkim warzywa korzeniowe oraz te, uprawiane z siewu, o długim okresie wegetacyjnym – przede wszystkim późna kapusta, kalafior czy ogórek oraz pomidor. Wstępne nawożenie ogórków przeprowadzamy, gdy rośliny z siewu wypuszczą 2-3 liście, te z rozsady nawozimy natomiast po 7 dniach od posadzenia.

Pomidory i paprykę zasilamy po 14 dniach od wsadzenia do gruntu. Nawożąc, wykorzystujemy głównie saletrę wapniową, saletrzak oraz przefermentowane i rozcieńczone nawozy organiczne, jak gnojówka lub gnojowica.

Dalszy ciąg siewów

Warzywa o krótkim okresie wegetacji (na przykład rzodkiewka czy sałata), do ciągłych zbiorów wymagają siewu systematycznego, w odstępie dwutygodniowym, koniecznie na nowych zagonach. Wysiew przeprowadzamy do 20 maja. Jeszcze do końca maja możemy siać marchew oraz buraki ćwikłowe do przechowywania zimą, ale również koper czy pietruszkę naciową.

Już na Majówkę możemy za to siać soję, szczaw, fasolę wielokwiatową czy buraka liściowego. Od 10 maja siejemy fasolę szparagową oraz tyczną, również w dwutygodniowych odstępach, aż do 30 czerwca. Pomiędzy 10 a 15 maja zalecamy wysiew warzyw dyniowatych.