‘Poranna Rosa’ jest typową maliną, ale rodzącą nietypowe owoce. Niezwykłe jest zabarwienie dojrzałych owoców, ponieważ przybierają one nie czerwony, lecz złocistożółty kolor.

Warto wspomnieć, że jest to nasza krajowa odmiana, która została wyhodowana w Zakładzie Instytutu Sadownictwa w Brzeznej. Owoce są deserowe, bardzo smaczne i słodkie. Najlepiej smakują zerwane prosto z krzewu.

Owoce tej odmiany malin prezentują się wyjątkowo efektownie w daniach,
np. w deserach, podawane wraz z tradycyjnymi malinami. ‘Poranna Rosa’ nadaje się do uprawy w każdym ogrodzie ze względu na małą wrażliwość na choroby. Krzewy wypuszczają co roku kilka silnych i kolczastych pędów.

 

 

‘Poranna Rosa’ należy do odmian powtarzających owocowanie. Oznacza to, iż owoce pojawiają się zarówno na pędach, które wyrosły w roku poprzednim, jak również na pędach tegorocznych. Z tego powodu cięcie krzewów można poprowadzić na dwa sposoby. Prostsza metoda polega na ścięciu wczesną wiosną wszystkich pędów nisko nad ziemią.

Owocowanie będzie wtedy jednak nieco późniejsze, ponieważ trzeba będzie poczekać do końca lata, aż na wyrosłych pędach zawiążą się owoce. Drugi sposób cięcia polega na pozostawieniu kilku pędów, które wyrosły w roku poprzednim. Koniecznie trzeba je jednak skrócić. Usuwamy górny, zwykle uschnięty odcinek pędu, ponieważ ta część już owocowała. Na pozostawionej dolnej części już w lipcu pojawią się pierwsze owoce.

Uprawa maliny i malinojeżyny

W międzyczasie wyrosną zupełnie nowe pędy, które zaowocują we wrześniu. Będziemy mieli w ten sposób dwukrotne owocowanie. Najpierw pojawią się owoce na dolnej części zeszłorocznych pędów, a później na pędach tegorocznych.