Uprawa maliny i malinojeżyny

P: Jak prowadzić uprawę malinojeżyny odmiany Tayberry? Czym ją opryskiwać? Chcę uprawiać malinę odmiany Polka w szpalerze. Czy dobrze zrobię, jeśli będąprowadził ją w szpalerze pojedynczym, wysokim bez przywiązywania pędów? 

O: MalinojeżynaTayberry’ tworzy silne rośliny o długich, kilkumetrowych pędach. Nie wydaje odrostów korzeniowych. Rozmnaża się przez odkłady wierzchołkowe lub sadzonki zielne. Owocuje wyłącznie na pędach dwuletnich. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się w połowie lipca i trwa zwykle do połowy sierpnia. Owoce są duże, o cylindrycznym kształcie, odznaczają się przyjemnym aromatem i są smaczne. Nadają się do przetwórstwa domowego.

Jeżeli szukacie sprawdzonych i ekologicznych sposobów na szkodniki, gnojówki i choroby, rekomendujemy:

Roślinę prowadzi się podobnie jak jeżyny. Można zastosować formę szpalerową, jak i kolumnową. Forma szpalerowa polega na wachlarzowym rozmieszczeniu pędów z każdej rośliny posadzonej przy rozciągniętym drucie na wysokości około 1,5 m, w rozstawie co 1,2-1,5 m. Po posadzeniuprzywiązaniu pędów do drutu skraca się je na wysokość 1,6 m. Po zakończeniu owocowania wycina się wszystkie słabe pędy. Młode pędy przywiązuje się do drutu rozciągniętego na wysokości około 0,5 m. Późną jesienią pędy te układa się na ziemi wzdłuż rzędównakrywa matą słomianą.

Forma kolumnowa polega na przywiązaniu 5-6 pędów do mocnego palikaskróceniu ich do wysokości 1,6 m. Po zbiorze owoców wszystkie dwuletnie pędy usuwa się, a młode przywiązuje do palika. Na zimę łatwo je okryć, tworząc chochoły. Rozstawa w tym przypadku wynosi koło 1 m.

 

 

 

Malina odmiany ‘Polka’ należy do grupy malin powtarzających owocowanie, pod warunkiem pozostawienia pędów z ubiegłego roku. Korzystniejszym sposobem prowadzenia jest jednak wycięcie wszystkich pędów po owocowaniu. Termin kwitnienia pędów młodych nie pokrywa się z biologią rozwoju podstawowych szkodników malin (kwieciakakistnika), co zapewnia zdrowy plon owoców bez konieczności stosowania oprysków. Odmiany te nie wymagają podpór, są wolno stojące. Prace pielęgnacyjne ograniczają się do jednorazowego wycięcia pędów. ‘Polka’ zaczyna dojrzewanie na przełomie lipca i sierpnia i owocowanie trwa do mrozów. Owoce zachowują świeżość dość długo po zbiorze. Pędy dorastają do 1,8 m wysokości.

Malinojeżyna, jak i inne maliny, najlepiej udaje się na glebach lekko kwaśnych, żyznych, nieprzesuszających się i niezalewanych, nawet okresowo. Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe przypada na okres rozwijania liści, kwitnieniazawiązywania owoców. Z nawozów azotowych najczęściej stosowana jest saletra amonowa w dawce 15-25 dag na 10m2. Dawkę należy podzielić na dwie części – połowę rozsiewa się w początkowym okresie wegetacji na przedwiośniu, resztę w 3-4 tygodnie później (najczęściej jest to druga połowa maja lub początek czerwca). Z nawozów potasowych stosuje się siarczan potasu, który rozsiewa się późną jesienią lub wczesną wiosną w dawce 10-15 dag na 10m2.

Ochrona roślin stosowana jest tylko na roślinach owocujących na dwuletnich pędach (w tym przypadku na malinojeżynie). W okresie kwitnienia malin stosuje się trzy opryski przeciwko chorobom grzybowym. Przed kwitnieniem stosuje się oprysk owadobójczy na kistnikakwieciaka. Preparaty te można stosować również do zwalczania mszyc, dozując je przemiennie, gdyż owady te łatwo się uodporniają.