P: Proszę o informacje na temat pielęgnacji jeżyny bezkolcowej. Czy można skracać długie, bo aż 3-metrowe, pędy i kiedy?

O: Jeżyny rosną bardzo silnie. Po posadzeniu roślin młode pędy skracamy i w miarę ich wzrostu podwiązujemy do podpór. Do jesieni wytworzą one liczne kilkumetrowe rozgałęzienia. Na zimę pędy zdejmujemy z podpór i układamy na ziemi, przykrywając gałęziami lub słomą.

Wiosną ponownie pędy rozpinamy na palikach. Bardzo długie pędy można skrócić w odległości do 2,5-3 m od nasady; jeśli posiadają one pędy boczne, można je skrócić do 20-30 cm. Już w tym roku będzie można zebrać z nich owoce. Jeżyny owocują na pędach ubiegłorocznych, pędy muszą więc zimować.

Aby zapobiec nadmiernemu wydłużaniu się pędów, należy usunąć wierzchołek po osiągnięciu pożądanej długości, np. 1,8 m. Nastąpi wtedy rozgałęzienie się pędu. Po owocowaniu należy usunąć wszystkie dwuletnie pędy. 

Który ze szkodników pojawia się najczęściej na jeżynie bezkolcowej i jak z nim walczyć?

Decydując się na uprawę jeżyny bezkolcowej należy pamiętać , że chociaż rośliny mogą być atakowane przez kilka gatunków szkodników (w tym: mszyce, przędziorki, wciornastki, niektóre muchówki, motyle i chrząszcze) to tylko niektóre z nich mogą powodować istotne straty w plonie. Do najważniejszych szkodników jeżyny bezkolcowej należy Szpeciel jeżynowiec (Acalitus essigi Hassan) nazywany również Przebarwiaczem jeżynowym. W wyniku jego żerowania na liściach rośliny powstają jasne mozaikowate przebarwienia, a owoce pozostają niedojrzałe (niewybarwione, twarde i kwaśne). Szkodnik przenoszony jest wraz z sadzonkami, dlatego kluczowy jest zakup roślin wyłącznie ze sprawdzonych szkółek sadowniczych. Ponieważ nie ma jeszcze zarejestrowanych środków ochrony przed szpecielem jeżynowcem, jedyną formą zwalczania są rygorystyczne zabiegi fitosanitarne. Nowe plantacje powinno zakładać się w znacznej odległości od już istniejących (izolacja przestrzenna), a na koniec sezonu uszkodzone pędy i porażone owoce usuwać i bezwzględnie palić. To bardzo ważne, ponieważ szpeciele zimują pod łuskami pąków, na stożkach wzrostu, pędach oraz w zmumifikowanych owocach jeżyny.

                                                                                                                                   - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz