Szpinak był do niedawna rośliną niedocenianą. Na szczęście coraz częściej wykorzystuje się jego liście do nadziewania pierogów, naleśników czy innych potraw. Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego nie można spożywać szpinaku zbyt często (nie jest polecany osobom mającym tendencję do kamic). Jednak tę niedogodność rekompensuje nam wspaniały smak tego warzywa oraz zawartość witamin i soli mineralnych.

Ponieważ jego uprawa nie jest zbyt wymagająca, warto przeznaczyć część warzywnika pod jego wysiew. Szpinak jest rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacji, może być z powodzeniem uprawiany jako przed- lub poplon. Wiosna jest dobrym przedplonem dla pomidora, ogórka i roślin kapustnych.

Nasiona wysiewamy, gdy temperatura gleby wynosi 5-10°C lub wcześniej wysiewamy do doniczek i sadzimy z rozsady, bo młode rośliny są odporne na niskie temperatury, nawet do -5/-6°C. Szpinak wymaga wilgotnego, żyznego i zasobnego w substancje organiczne podłoża. Okres wegetacji wynosi średnio 60 dni, a zbiór najlepiej przeprowadzać, gdy rośliny mają 6-7 liści.