Szpinak (Spinacia oleraceae) jest rośliną dwupienną, która tworzy rozetę mięsistych liści stanowiącą część jadalną. W zależności od odmiany, liście szpinaku mogą mieć kształt trójkątny, owalny, a blaszkę liściową gładką lub pomarszczoną. Ciekawą odmianą jest szpinak z czerwonymi ogonkami liściowymi i żyłkami (Bordeaux F1). U wszystkich odmian powierzchnia liścia jest błyszcząca. Ze względu na krótki okres wegetacji szpinak uprawiany jest jako poplon lub przedplon.

Spis treści:

  1. Jakie stanowisko dla szpinaku?
  2. Szpinak - sąsiedztwo i zmianowość
  3. Szpinak: uprawa
  4. Pielęgnacja szpinaku
  5. Szpinak w doniczce
  6. Jak przeprowadzać zbiór szpinaku?

Jakie stanowisko dla szpinaku?

Najlepszym stanowiskiem dla szpinaku jest miejsce zaciszne, ciepłe, lekko ocienione, a gleba cięższa, żyzna, dość wilgotna o odczynie zbliżonym do obojętnego. Szpinak dobrze rośnie w pierwszym lub drugim roku po oborniku.

Szpinak jest rośliną dnia krótkiego, należy więc pamiętać, że wysoka temperatura, długi dzień i niewielka ilość opadów pogarszają jego jakość i powodują przedwczesne wybijanie w pędy nasienne. Dlatego szpinaku nie uprawiamy latem. Optymalna temperatura wzrostu roślin to 15-18oC, a siewki znoszą spadki temperatur nawet do -6oC. Z tego względu możemy uprawiać szpinak zarówno wczesną wiosną, późną jesienią, a nawet zimą.

Szpinak sąsiedztwo i zmianowość

Ze względu na krótki okres wegetacji szpinak można wysiewać już wczesną wiosną. Jest on dobrym przedplonem dla ogórków, pomidorów, cukinii czy kapusty pekińskiej. Jako poplon dobrze się czuje na stanowiskach po wczesnych ziemniakach, kapuście, marchwi, grochu i fasoli.

Korzystnym sąsiedztwem dla szpinaku jest fasola tyczna, kapusta, pasternak, pomidory, por, rzepa, rzodkiewka, seler, cukinia, rabarbar, rumianek, truskawki, tymianek, cząber czy mięta.

Szpinak: uprawa

Nasiona szpinaku można wysiewać właściwie przez cały rok biorąc pod uwagę termin zbioru: na zbiór letni ( z początkiem kwietnia), na zbiór jesienny ( na początku sierpnia) oraz na przezimowanie (przełom sierpnia i września). Pod osłonami możemy wysiewać szpinak już w marcu. Nasiona wysiewamy na głębokość ok. 2 cm, dość gęsto, w rzędy co 20-30 cm. Po około 2 tygodniach nasiona powinny wykiełkować.

Najpopularniejszy jest jesienny termin siewu, tak by cieszyć się świeżymi listkami w okresie zimowym. W zimowej uprawie szpinaku, gdy zapowiada się bezśnieżna zima, dobrze jest rośliny osłonić np. agrowłókniną, żeby zabezpieczyć je przed wysuszeniem przez zimny wiatr oraz spaleniem przez słońce. Do odmian dobrze zimujących należą m.in. Olbrzym zimowy, Greta F1 czy Monnopa.

Pielęgnacja szpinaku

Szpinak nie jest specjalnie wymagający. Podlewanie, odchwaszczanie i spulchnienie gleby to właściwie wszystko, co należy robić by zdrowo rósł. Dzięki temu, że uprawa gleby pod wysiew szpinaku powinna być staranna, a gleba żyzna, nie ma potrzeby dokarmiania roślin pogłównie. Jeżeli jednak zajdzie taka konieczność, najlepiej zasilać je naturalnymi preparatami, takimi jak biohumus, gnojówki bądź wyciągi roślinne. Nawożenie mineralne stosujemy tylko, gdy zaistnieje konieczność uzupełnienia niedoborów składników w glebie.

Szpinak – uprawa w doniczce

Nie tylko właściciele ogrodów mogą cieszyć się świeżym szpinakiem przez cały rok. Wystarczy lekko ocieniony parapet lub balkon, doniczka z żyzną ziemią i gotowe! Możemy regularnie, co 2 tygodnie wysiewać nasiona, tak by ciągle mieć świeże listki. Ciekawą alternatywa dla tradycyjnych odmian są tak zwane baby leaves, czyli odmiany przeznaczone na zbiór w fazie młodych listków. Nie tylko można je zbierać znacznie szybciej, ale też zawierają więcej substancji odżywczych niż tradycyjne odmiany. Do najciekawszych baby leaves przystosowanych do uprawy w naszym klimacie należą odmiany: PV 1449 F1, Maya F1, Kyowa F1, Yuma F1 czy Inca F1. Szpinak w doniczce nie wymaga więcej uwagi niż inne rośliny. Wystarczy go regularnie podlewać i nawozić.

Jak przeprowadzać zbiór szpinaku?

Możemy regularnie zbierać młode liście, lub po ok. 6–8 tygodniach od wysiewu ściąć całe rozety. Ważny jest moment zbioru – koniecznie jeszcze przed kwitnieniem. Jeśli opóźnimy, nawet nieznacznie, zbiór liście staną się gorzkie i nie będą nadawać się do spożycia.