Złocień właściwy ( Leucanthemum vulgare) to wieloletnia roślina zielna z rodziny astrowatych (Asteraceae). Dorasta do 50 cm wysokości. Wzniesiona łodyga porośnięta jest łopatkowatymi liśćmi i zwieńczona koszyczkiem kwiatowym. Białe płatki języczkowe otaczają środek złożony z żółtych rurkowatych kwiatów. Okres kwitnienia złocienia przypada od czerwca do września.

Najczęściej złocień spotykany jest na leśnych polanach, łąkach i w zaroślach. Wyselekcjonowane odmiany uprawiane są jako rośliny ozdobne doskonałe do obsadzania rabat i kwietników.

Spis treści:

  1. Złocień – stanowisko i uprawa
  2. Jak rozmnożyć złocienie?

Złocień – stanowisko i uprawa

Złocień nie jest wymagający. Wystarczy mu jasne, słoneczne stanowisko i lekka, przepuszczalna, żyzna gleba.

Pielęgnacja roślin polega na sadzeniu, podlewaniu, odchwaszczaniu, pieleniu, spulchnianiu gleby i nawożeniu. Rośliny sadzi się w odległości 30-50 cm od siebie, tak by miały wystarczająco wiele miejsca, gdy będą się rozrastać.

Złocienie należy podlewać z umiarem, gdyż nadmiar wody może uszkodzić korzenie. Jednocześnie nie można pozwolić podłożu wyschnąć, by rośliny nie zwiędły.

Nawożenie organiczne biohumusem czy roślinnymi gnojówkami bardzo dobrze wpływa na złocienie. W okresie wegetacji dodatkowo można zasilać je nawozami azotowymi, a w okresie kwitnienia potasem i fosforem.

Aby przedłużyć czas kwitnienia, należy usuwać uschnięte kwiatostany, aby roślina nie traciła energii na tworzenie nasion. Po pierwszym kwitnieniu złocień może zakwitnąć ponownie, późnym latem lub wczesną jesienią.

Jesienią ścinamy liście i resztki łodyg żeby na zimę nie pozostawiać części nadziemnych. Mimo, iż złocień jest uważany za roślinę mrozoodporną, odmiany ogrodowe mogą zostać zniszczone przez silne mrozy. Dlatego warto przykryć je grubą warstwą kompostu, suchą trawą lub liśćmi.

Jak rozmnożyć złocienie?

Rośliny łatwo rozmnożyć z nasion, jednak nie przekazują wtedy cech rodzicielskich, co w przypadku odmian ogrodowych może być problematyczne. W marcu nasiona wysiewamy do pojemników z ziemią przeznaczoną do produkcji rozsady, podlewamy i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Pojemniki umieszczamy w ciepłym, jasnym miejscu, a gdy siewki mają 3 do 4 liście właściwe, możemy je przepikować do pojedynczych doniczek. W 2 połowie maja sadzonki sadzimy do gruntu w rozstawie 30x30 cm. Teraz będą wymagały takiej samej opieki jak dorosłe rośliny.

W przypadku odmian ogrodowych najłatwiej rozmnożyć rośliny przez podział. Dojrzałe rośliny o rozrośniętym systemie korzeniowym (3-4 rok po posadzeniu) wykopujemy wczesną wiosną, starannie dzielimy na kilka części i sadzimy w nowym miejscu.

Zobacz też:

Facelia błękitna - jak ją uprawiać i pielęgnować?

Szczodrzeniec - jak go uprawiać i pielęgnować?