Spis treści:

  1. Czym jest serwatka i jak powstaje?
  2. Serwatka - ekologiczny sposób na mączniaki

Czym jest serwatka i jak powstaje?

Należy pamiętać, że istnieje różnica między serwatką kwaśną a serwatką słodką: serwatka słodka pochodzi z sera wytwarzanego z podpuszczką. Serwatka kwaśna jest produktem ubocznym, gdy wytwarzamy produkty mleczne, które nie wymagają użycia podpuszczki - jogurt, maślanka, kefir itp. (Istnieje podkategoria serwatki kwaśnej zwanej „serwatką gotowaną”, która jest pozostałością po przygotowaniu paniru , queso fresco i ricotty. Zawiera mniej białka oraz mniej witamin i minerałów niż inne serwatki, ale nadal można używać jej w ogrodzie.

Wiele informacji znalezionych na portalach czy książkach błędnie zaleca używanie w ogrodnictwie tylko słodkiej serwatki, a nie kwaśnej serwatki. Opiera się to na założeniu, że możesz wlać litr kwaśnej serwatki do pomidora bez względu na zawartość kwasu. To nie jest najlepsze rozwiązanie dla twoich roślin. W rzeczywistości niektórzy ludzie polewają swoje chwasty kwaśną serwatką, aby je wytępić! Oba rodzaje serwatki mogą szkodzić środowisku, gdy duże jej ilości są wrzucane do zbiorników wodnych, ponieważ zmiana pH wody wpływa na przykład na ryby oraz inne organizmy zamieszkujące wodę.

Ekologiczne nasiona do wysiewu są lepsze i zdrowsze niż te tradycyjne!

Serwatka - ekologiczny sposób na mączniaki

Serwatka w rzeczywistości zawiera niewielkie ilości azotu, fosforu i potasu (a także wapnia i magnezu). Stosunek N-P-K wynosi zwykle 0,15-0,05-0,17. (Serwatka kwaśna ma mniej białka niż serwatka słodka, ale nadal zawiera wiele tych samych witamin i minerałów co w słodkiej serwatce). Jest to wystarczająco niskie, żeby móc regularnie używać bez obawy o nadmierne nawożenie.

Wskazówki dotyczące zastosowania:

  1. Odcedź serwatkę w gazie lub maślinie, aby nie unosiły się w niej duże kawałki twarogu.
  2. Rozcieńcz przed dodaniem do gleby. Na początek rozcieńcz ją taką samą ilością wody, aby uzyskać podział w stosunku 50:50.
  3. Wlej nawóz wokół podstawy swoich roślin, a nie na same części roślin w tym liście i łodyżki.
  4. Staraj się nie dawać swoim roślinom łącznie więcej niż 1 rozcieńczonej serwatki tygodniowo. (Do tego potrzebny będzie miernik). Powszechnym zaleceniem jest używanie 1 litra rozcieńczonej serwatki na 10 metrów kwadratowych powierzchni ogrodu co 7 do 14 dni.
  5. W przypadku oprysków na mączniaki, wystarczy przełożyć serwatkę do opryskiwacza i rozcieńczyć wodą lub wymieszać z gnojówką z pokrzywy dla wzmocnienia efektu.
  6. Podlewamy zarażone miejsca raz w tygodniu, aby móc zwalczyć plagę mączniaka.