W lutym wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych o długim okresie wegetacji, m.in. lobelii, żeniszka, petunii, szałwii, lwiej paszczy, lewkonii, werbeny. W sklepach ogrodniczych możemy kupić substrat torfowy lub podobne, specjalnie przygotowane podłoża do wysiewu. Możemy też samodzielnie sporządzić takie podłoże z torfu, piasku i ziemi liściowej, mieszając składniki te w równych proporcjach. Do wysiewu nadaje się też sama ziemia liściowa lub lekka ziemia ogrodowa zmieszana z torfem.

Wilgotne podłoże wsypujemy do plastikowych skrzynek, a jeśli chcemy uniknąć pikowania – do wielokomórkowych palet, plastikowych lub torfowych wielodoniczek lub zwykłych doniczek z tworzyw sztucznych. Wszystkie pojemniki muszą mieć w dnie otwory, żeby mógł z nich odpływać nadmiar wody. Podłoże wyrównujemy i lekko ubijamy. Bardzo drobne nasiona wysiewamy rzutowo, większe rzędowo w niewielkie rowki oddalone o kilka centymetrów od siebie, punktowo wysiewamy nasiona duże i otoczkowane.

Nasiona przykrywamy cienką warstwą podłoża lub piasku, najlepiej przesiewanego przez sito, następnie delikatnie nawilżamy i przykrywamy szybą lub folią, aby zapewnić wysoką wilgotność kiełkującym nasionom. Wysiewy przenosimy w miejsca jasne i ciepłe (temperatura 15-20°C). Nie dopuszczamy do przesuszenia ani przelania podłoża. W sklepach dostępne są plastikowe miniszklarenki, w których łatwiej utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza i podłoża.

Gdy liście siewek zaczną się stykać, przystępujemy do pikowania, wykorzystując podobne pojemniki i podłoże. Możemy wówczas skrócić korzeń. Następnie siewki umieszczamy w podłożu tak, by nie zawijał się korzeń i podlewamy. Naczynia z siewkami stawiamy w dobrze oświetlonym miejscu.