Do roślin cebulowych wysadzanych jesienią zaliczamy popularne tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, szafirki, przebiśniegi. Te nieco mniej znane, ale równie piękne to m.in. szachownice, czosnki, cebulice, ifejony, kosaćce, kamasje, śnieżniki, zawilce, zimowity.

 

Wybór cebulek

Cebulki bardzo często kupujemy pod wpływem impulsu, gdy skusi nas piękne kolorowe zdjęcie na opakowaniu. Warto jednak poświęcić trochę czasu i zrobić bardziej przemyślane zakupy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:

- termin kwitnienia,

- wysokość rośliny,

- preferencje, co do stanowiska.

 

Termin kwitnienia

Kwiaty cebulowe do nasadzeń jesiennych kwitną od marca do czerwca. Są to więc aż 4 miesiące. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki i odmiany o różnym terminie kwitnienia, pozwoli nam to przez cały ten okres cieszyć się ich widokiem. Gdy jedne rośliny już przekwitną i staną się mało atrakcyjne, inne dopiero zaczną otwierać pąki kwiatowe.

 

Sadzenie między bylinami

W miesiącach letnich rośliny cebulowe przechodzą w stan spoczynku. Ich liście żółkną i zasychają. Cebule należy wtedy wykopać i przechować do jesieni w przewiewnym, zacienionym miejscu. Nie trzeba jednak robić tego w każdym roku.

Co 1–2 lata zaleca się wykopywać tulipany i hiacynty, co 2–4 lata narcyzy, ifejony czy lilie. W praktyce kwiaty cebulowe wykopuje się dopiero wtedy, gdy nadmiernie się zagęszczą i zaczną słabiej kwitnąć. Aby uniknąć powstawania pustych miejsc po tych roślinach, których w danym roku nie zamierzamy wykopywać, dobrze jest posadzić je pomiędzy bylinami lub niedużymi krzewami.

Wzrastające rośliny wieloletnie skutecznie przysłonią te miejsca. Późniejsze dosadzanie gatunków jednorocznych jest trochę ryzykowne. Nie zawsze potrafimy bowiem precyzyjnie określić położenie cebulek i możemy przypadkiem je uszkodzić.

 

Tulipanowa rabata

Jeśli posiadamy rabatkę przeznaczoną dla roślin jednorocznych, dobrym pomysłem będzie obsadzenie jej tulipanami. Gdy przekwitną i przejdą w stan spoczynku, możemy je wykopać, a w ich miejsce wysadzić gatunki jednoroczne. Wykopane cebulki przechowujemy i sadzimy ponownie do gruntu w październiku, po uprzątnięciu roślin jednorocznych.

Na tego typu rabacie powinniśmy raczej unikać sadzenia późnych odmian tulipanów, ponieważ dłużej trzeba będzie poczekać z ich wykopaniem. Odmiany tulipanów charakteryzują się szczególnym bogactwem kolorów i kształtów kwiatów, różnią się między sobą wysokością i terminem kwitnienia. Przygotowując rabatę z tych kwiatów, możemy stworzyć wiele różnorodnych kompozycji.

 

Co, gdzie i z czym?

Czosnki olbrzymie i szachownice królewskie najlepiej prezentują się na dobrze wyeksponowanym miejscu w ogrodzie, np. w centrum rabaty, posadzone po kilka sztuk obok siebie. Z kolei krokusy, szafirki i śnieżniki pięknie wyglądają w większych skupiskach pod niedużymi krzewami, drzewami albo na trawnikach. Mniejsze rośliny cebulowe, takie jak cebulice, puszkinie, przebiśniegi, śnieżniki i drobne szachownice, atrakcyjnie wyglądają pomiędzy kamieniami na skalniakach i przy pniach niedużych drzew.

 

Wielogatunkowe kompozycje

Ostatnio modne są wielogatunkowe kompozycje z roślin cebulowych, sadzone zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach, np. na tarasach. Niezawodne gatunki do takich kompozycji to tulipany, narcyzy, hiacynty i szafirki, ale oczywiście możemy korzystać praktycznie z całej oferty tej grupy roślin. Ważne jest zachowanie właściwej odległości między cebulkami (zawsze jest ona podana na opakowaniu) oraz odpowiednia głębokość sadzenia. Ogólna zasada jest taka, że cebulki sadzimy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. W pojemnikach możemy je posadzić nieco gęściej.