Monotonne rabaty, obsadzone wyłącznie różami lub bratkami, na szczęście od dawna nie są już popularne. Zamiast nich powstają urozmaicone  aranżacje, które podkreślają wyjątkowy, indywidualny wygląd ogrodu. O ich charakterze decydują zarówno barwy, jak również formy i struktury wybieranych roślin. Nie bez znaczenia jest również staranne uporządkowanie i grupowanie gatunków.

W idealnym przypadku podstawę kompozycji tworzą byliny, z sezonu na sezon piękniejsze i bujniej rozrośnięte. Można je nazwać trwałym rusztowaniem, uzupełnianym na wiosnę kwiatami cebulowymi, w lecie gatunkami jednorocznymi, a jesienią ozdobnymi trawami. Mocną pozycję na rabacie utrzymują sprawdzone, wyróżniające się długim okresem kwitnienia odmiany róż rabatowych i drobnokrzaczastych.

Popularnymi współpartnerami są również tak zwane półkrzewy, jak np. lawenda, bylica piołun, perowskia lub barbula Caryopteris. Rozrastają się one w przewidywalny sposób i nie osiągają ogromnych rozmiarów, dlatego nie są dla sąsiadów konkurencją, ale ładnym dopełnieniem aranżacji. Dobrze zaprojektowana rabata ma zawsze coś do zaoferowania i jest interesująca niemal przez cały rok.

Okres kwitnienia poszczególnych gatunków trwa z reguły kilka tygodni w roku. Dlatego przy planowaniu nasadzeń należy wybierać rośliny bardzo uważnie, zwracając uwagę na to, aby pory kwitnienia różnych gatunków nie nakładały się, ale uzupełniały, następując po sobie. Cenną pomocą jest kalendarz lub tabele kwitnienia roślin. Zawierają one spis roślin z barwami kwiatów i czasem kwitnienia. Takie dane umożliwiają dobór najlepszych partnerów.

Ważne są nie tylko barwy kwiatów. Należy także zwracać uwagę na pokrój i wysokość roślin, kształty i ubarwienie liści. Na uatrakcyjnienie aranżacji mają także wpływ rozmaite formy kwiatów oraz dekoracyjne owocostany i owoce. Nie każda roślina potrafi dobrze rozwijać się w dowolnym miejscu.

Najlepiej radzą sobie gatunki o niewielkich potrzebach, zdrowe i odporne na wszelkie trudności. Jednak większość roślin ma określone wymagania stanowiskowe. I właśnie ilość światła docierająca do określonego miejsca oraz warunki glebowe decydują o tym, jakie rośliny mogą tutaj rosnąć. Zakładając rabatę i kupując rośliny, powinniśmy stale pamiętać o podstawowych zależnościach między nimi i otoczeniem.

Urozmaicona rabata z właściwie dobranymi i starannie pielęgnowanymi roślinami będzie długo zdobić ogród i sprawiać nam radość przez wiele sezonów.

 

Trzy propozycje rabat

Nowoczesna mozaika

Ta aranżacja wyróżnia się ażurową strukturą i charakterystycznymi formami kwiatów. Wystarczy niewiele roślin, aby na wąskiej, długiej rabacie o powierzchni około 4 m² wyczarować nastrojową idyllę. Wzrok przyciągają wysokie pędy żeleźniaka żółtego Phlomis russeliana ozdobione na kilku poziomach okółkami jasnożółtych kwiatów. Obok różowieją ekstrawaganckie groniaste kwiatostany kleome ciernistej Cleome spinosa.

Jednoroczna, od dawna dosyć zapomniana roślina zyskuje teraz coraz większą popularność. Między kępkami delikatnych miotełek ostnicy cieniutkiej Stipa tenuissima prostują się świece pomarańczowo-żółtych kwiatostanów trytomy groniastej Kniphofia uvaria ‘Grandiflora’. Spokojną częścią rabaty są białe kwiaty jeżówki purpurowej Echinacea purpurea ‘Alba’ oraz drobnokwiatowe poduszki przymiotna Karwinskiego Erigeron karvianskianus na brzegu rabaty.

Rabata rustykalna

Liczne byliny i kwiaty letnie już przez samą różnorodność form kwiatów czarują sielskim urokiem. Na nasłonecznionej rabacie przed drewnianym płotem centralne miejsce zajmuje dobrze widoczna, wysoka ślazówka olbijska Lavatera olbia ‘Barnsley’ o pięknych malwowatych kwiatach. Obok niej rozwijają się czerwone kwiaty cynii ‘Dahlia Coral Beauty’ i płomyka wiechowatego Phlox paniculata ‘Red Riding Hood’, którego nie może zabraknąć w ogrodzie wiejskim.

Wolne miejsca na rabacie wypełnia okrywowa smagliczka nadmorska Lobularia maritima. Jej zielone poduszki zdobią drobne, ale gęste kwiaty, swym zapachem przyciągające  wiele pszczół. Słoneczne główki nagietka Calendula officinalis zdobią brzeg rabaty i tworzą przejście między nią i łąką. Smagliczka i nagietek są jednoroczne, ale rozsiewają się mocno, dlatego zapewniają sobie stałe miejsce na rabacie.

Rabata klasyczna

Wąska rabata, np. przy żywopłocie lub murze, wygląda najładniej, gdy ma kwiaty na kilku poziomach. Tutaj najwyższe piętro zajmują róże wysokopienne. Odmiana ‘Schöne Koblenzerin’ ma lekko pomarszczone płatki kwiatowe w kolorze czerwonym z kremowym nalotem od dołu.

Pod drzewkami rosną złocień trwały Tanacetum coccineum ‘Brenda’ o ciemnoróżowych kwiatach, biało kwitnący anafalis trójnerwowy Anaphalis triplinervis, kocimiętka żyłkowana Nepeta nervosa ‘Schneehäschen’ o białych kwiatach oraz bladożółty przywrotnik Alchemilla epipsila.

Trawa perłówka orzęsiona Melica ciliata zdobi rabatę ładnymi ażurowymi bukietami kłosów o barwie słomkowej. Natomiast kępy goździka brodatego zdobią się kwiatami w różnych odcieniach koloru różowego i czerwonego, aby w następnym roku odrodzić się z licznych nasion.