Jesień sprzyja nowym nasadzeniom m.in. poprzez dostępność wielu ciekawych odmian bylin, ale też ze względu na dobre już ukorzenienie roślin – co daje pole do popisu przy przesadzaniu i rozmnażaniu kępiastych bylin już obecnych w ogrodzie np. funkii. Do tego dochodzą sprzyjające warunki atmosferyczne, czyli lepsza wilgotność podłoża i niższe niż wiosną i latem temperatury.

Przygotowania do zakładanie byliny rabatowej

Niezależnie od wyboru terminu przygotowania czynimy już kilka dni przed planowanym sadzeniem, usuwając chwasty i zasilając glebę kompostem. Następnie planujemy nasadzenia i dobieramy rośliny.

Rośliny do bylinowej rabaty wybieramy z uwzględnieniem miejscowych warunków środowiskowych, czyli jakości podłoża, nasłonecznienia. Dobrze jest wybierać gatunki i odmiany różniące się porą kwitnienia i innymi walorami ozdobnymi, tak aby od wczesnej wiosny do jesieni rabata była atrakcyjna i zaskakiwała zmianami. Rośliny na rabacie warto sadzić mając na względzie ich docelowe rozmiary – wysokość i szerokość.  

Byliny okazałe, jak na przykład płomyk (floks), ostróżka, rudbekia czy juka, są dominujące i tworzą fundament nasadzenia. Sadzi się je pojedynczo, po dwie lub po trzy sztuki w różnych miejscach rabaty. Pomiędzy nimi sadzimy byliny towarzyszące. Należą do nich liliowce, kocimiętki, żurawki, szałwie czy trawy ozdobne. Pozostałe stanowiska obsadza się bylinami wypełniającymi, jak bodziszek czy żagwin. Rośliny rozmieszczamy tak, by wyższe okazy nie przesłaniały niższych.

Byliny okazałe sadzimy w ok. 60-cm odstępie od najbliższej rośliny; byliny towarzyszące rozmieszcza się w odległości ok. 45 cm (na 1 m² może przypadać od 4 do 8 roślin). Byliny wypełniające to przede wszystkim rośliny okrywowe. Sadzi się je w ok. 30-cm odstępach, w liczbie ok. 8-12 sztuk na 1 m². Zanim posadzimy byliny na stałe miejsce, warto je ustawić na rabacie w doniczkach tak by zobaczyć i ewentualnie skorygować kompozycję

 

Byliny odporne na suszę

Przy świadomym wyborze gatunków i odmian do rabaty bylinowej zwróćmy uwagę na ich cechy morfologiczne (wygląd). Znajomość podstawowych cech wyglądu roślin pozwoli nam intuicyjnie wybrać rośliny o pożądanych cechach, na przykład odpornych na suszę.

Rośliny, które dobrze znoszą wysoką temperaturę i suszę, mają najczęściej: zwarty pokrój, silne, często u dołu drewniejące łodygi, na ogół małe lub wąskie liście (nieraz mocno zredukowane), czasem brzegiem zwinięte. Ich liście pokryte są włoskami lub gęstym srebrzystym albo białym kutnerem, cieniującymi powierzchnię liści i odbijającymi promienie słoneczne. Przed słońcem i wysychaniem chroni również woskowy nalot lub warstewka żywicy. System korzeniowy takich roślin jest najczęściej silnie rozwinięty.

Z długiej listy roślin wytrzymałych na suszę warto polecić rogownicę kutnerowatą, czyśćca wełnistego, bylicę Stellera i inne gatunki bylic, dziewannę jedwabistą i olimpijską (rośliny dwuletnie lub krótkowieczne byliny), dzwonka brzoskwiniolistnego i dalmatyńskiego, goździka kropkowanego i kartuzka, kocimiętkę Faassena, posłonka ogrodowego, krwawnika pospolitego i wiązówkowatego, smagliczkę skalną, płomyka szydlastego, gęsiówkę kaukaską czy żagwina ogrodowego.

 

 

Byliny długowieczne 

Część z kwitnących bylin rabatowych - np. firletka chalcedońska, orliki, goździki czy driakiew - nie przetrwa w doskonałej kondycji więcej niż 5 lat. Jedynym ratunkiem jest ich odmładzanie, zabieg ten należy wykonywać co 2-3 lata.

Chcąc uprawiać jedną roślinę dłużej lub nie poświęcać czasu na odmładzanie, lepiej zdecydować się na byliny długowieczne. Te, przy prawidłowej opiece mogą rosnąć w tym samym miejscu przez 10-20 lat. Nierzadko spotyka się także starsze osobniki, wciąż piękne nawet po 50 latach od posadzenia, na przykład piwonie.

Lista bylin długowiecznych jest dość długa, znajdziemy wśród nich rośliny kwitnące w różnych porach roku i o różnych barwach kwiatów. Są to m.in. baptysja australijska, ciemierniki (różne gatunki), dyptam jesionolistny, funkie, jeżówka, kosaciec syberyjski, liliowce, miodunki, bergenie, paprocie, parzydło leśne, piwonie, platykodon, przywrotnik miękkolistny, pysznogłówka, rudbekia błyskotliwa, tojady (różne gatunki), trojeść bulwiasta.

 

Ozdobne byliny liściaste

Kolejną polecaną grupą bylin ozdobnych są bez wątpienia trawy ozdobne. Ich największą zaletą – obok wytrzymałości – jest wszechstronność – trawy doskonale prezentują się jako rośliny soliterowe, jak i te dopełniające kwietne rabaty.

Ozdobne byliny liściaste reprezentują m.in. miskanty (Miscanthus), ale oprócz ich licznych odmian możemy znaleźć wśród traw wiele innych, pięknie kwitnących gatunków, takich jak rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), proso rózgowate (Panicum virgatum) czy trzcinnik krótkowłosowy (Calamagrostis brachytricha). Każdy z nich ma inny pokrój i wyraźnie odmienne, ale bardzo efektowne kwiatostany, dlatego można je razem ciekawie aranżować w ogrodzie.

Wszystkie tworzą zwarte kępy, dzięki czemu nie rozrastają się nadmiernie i nie stanowią zagrożenia dla innych roślin na rabacie. Nie mają także wysokich wymagań uprawowych. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Ich kwiatostany można także wykorzystywać w kompozycjach z kwiatów ciętych i do zasuszania.

 

Gdzie szukać inspiracji i informacji?

Wszystkie powyższe rośliny, a także wiele innych zebrano i opisano w Katalogu Bylin. Katalog zawierający sylwetki kwiatów, traw i paproci polecany jest przez Związek Szkółkarzy Polskich. Publikacja zawiera opis ponad 1000 bylin oraz wykaz praktycznych porad dotyczących ich sadzenia i pielęgnacji. Barwne, różnorodne, pachnące – takie powinny być rośliny w ogrodzie. Byliny spełniają wszystkie te kryteria, ponadto większość z nich jest bardzo łatwa w uprawie, więc ogród przez cały sezon będzie prezentował się kwitnąco.

Aby ułatwić pasjonatom roślin stworzenie interesujących aranżacji roślinnych wydawnictwo zostało wzbogacone licznymi inspiracjami prezentowanymi na zdjęciach oraz listą wykorzystanych do ich stworzenia roślin. Do kupienia na www.katalogiroslin.pl, cena ok. 75 zł

Dla kogo? Katalog Bylin powinien znaleźć się w bibliotece każdego miłośnika roślin, a także osób profesjonalnie zajmujących się tworzeniem ogrodów.