Goździk pierzasty Dianthus plumarius jest niedużą byliną o uroczych kwiatach z postrzępionymi płatkami. Rozmnaża się łatwo z sadzonek pędowych, które w dobrych warunkach ukorzeniają się dosyć szybko. Najlepiej udaje się to w połowie czerwca. Jednak sadzonki goździka można ukorzeniać też zimą w ciepłym, jasnym pomieszczeniu.

Do rozmnażania wykorzystujemy wierzchołkowe części długich pędów bez pąków kwiatowych. Ukorzeniać można także krótkie silne łodyżki wyrastające wprost z gruntu. Takie wegetatywne rozmnażanie ma tę zaletę, że nowe rośliny przejmują wszystkie cechy rośliny matecznej.

Goździki można rozmnażać także z nasion dojrzewających na początku lata. Jednak w tym przypadku nie ma pewności, czy kwiaty roślin potomnych będą pełne, czy pojedyncze i jaką będą mieć barwę. Rośliny dobrze rosną w miejscu nasłonecznionym z ziemią piaszczysto-próchniczną.           

 

Rozmnażanie goździków z pędów  

1. Z rabaty pozyskujemy pędy goździka bez pąków kwiatowych.

2. Ich optymalna długość wynosi 10-15 cm.

3. Pęd przycinamy nożem poniżej kolanka. Usuwamy dolne liście i przycinamy pozostałe. Najniższych liści nie musimy ścinać, wystarczy odgiąć je palcami w dół.

4. Przygotowane sadzonki umieszczamy w ziemi do rozmnażania roślin, np. w wielodoniczkach, i podlewamy.

5. Po dwóch, trzech tygodniach sadzonki powinny się dobrze ukorzenić.

6. Teraz można je przesadzić do trochę większych doniczek, aby korzenie rozrosły się swobodnie. Uwaga: ziemię wokół roślinek należy dobrze ucisnąć palcami. 

7. Sadzonki umieszczone w jednej kuwecie można lepiej pielęgnować i przetrzymać do następnej wiosny.

8. Rośliny, dla których nie będzie miejsca na rabacie, można przenieść do większych pojemników. Będą w nich bardzo długo rosły.