Więcej o roślinie poniżej:

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)

kategoria: dwuletnie

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  30-60 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: czerwiec-sierpień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Pachnący goździk brodaty jest uprawiany w ogrodach już od kilku wieków. W zależności od pory siewu, a także odmiany, może być uprawiany jako roślina jednoroczna lub wieloletnia (w większości wypadków jest dwuletnia). Jeśli warunki są sprzyjające, goździk samoistnie się rozsiewa.  

W pierwszym roku odmiany wieloletnie wytwarzają jedynie niskie rozety liściowe. Dopiero w drugim roku wypuszczają ulistnione pędy kwiatowe, które, w zależności od odmiany, mogą osiągać od 20 do 50 cm. Kwiatostany są zebrane w wiechy i utrzymują kwitnienie od lipca do października. Goździk kwitnie na biało lub w odcieniu różu lub czerwieni. Wiele odmian ma także kwiaty dwubarwne – nakrapiane lub prążkowane. 

Goździk brodaty czuje się najlepiej na ciepłych, słonecznych stanowiskach. Do uprawy wybieramy przepuszczalne podłoże zawierające wapń i dużą ilość substancji pokarmowych. 

Goździki jednoroczne uprawia się od lutego do kwietnia w temperaturze 15-20°C. Od połowy maja wysadza się je do gruntu w odstępach 20-25 cm. Odmiany dwuletnie wysiewa się od końca maja do czerwca i wysadza na rabatę na początku sierpnia. Na zimę młode rośliny okrywamy świerkowymi gałązkami.  

Goździki ogrodowe podlewamy umiarkowanie. Rośliny są podatne na choroby (rdzę) i szkodniki (mszyce, przędziorki). Chore liście należy usuwać.    

Goździk może być wykorzystywany w nasadzeniach rabatowych, np. z margarytkami, płomykami czy makami, lub jako roślina doniczkowa.

Goździki są popularnymi roślinami wazonowymi. Pędy są gotowe do ścięcia, gdy tylko otworzą się pierwsze kwiaty.