1. Dobre miejsce dla roślin w doniczkach

Wysłużony stół i składane krzesła ozdobione kwitnącymi roślinami w pojemnikach odmieniły wygląd wąskiej rabaty pod ścianą domu. Po murze pnie się aktinidia, a na brzegu rabaty rosną przywrotnik, orlik i jasnota plamista.

 

2. Niezwykle skromne i wdzięczne dzikie kwiaty

Rumiany, rumianki, lwie paszcze oraz trybula przypominają o beztroskich latach dzieciństwa. Przed założeniem w ogrodzie małej łąki kwiatowej należy ziemię lekko zubożyć dodatkiem piasku.

 

3. Osłona z drewna opałowego

Wysoko ułożone drewniane polana do kominka tworzą dekoracyjną ściankę, za którą można ukryć kompostownik lub kubły na śmieci. Boki takiego stosu należy umocnić wbitymi w ziemię stabilnymi palami.

 

4. Zaciszna ścieżka osłonięta roślinami

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie jest częściej wykorzystywany, jeśli prowadzi do niego ładnie zaaranżowana dróżka. Przejście okryte glicynią i hortensjami ‘Annabelle’ wygląda ładnie i kieruje nas wprost do stołu. 

 

5. Atrakcyjne miejsce dla sałaty

Grządka warzywna, otoczona niskim murkiem z cegieł klinkierowych, stała się charakterystyczną i efektowną częścią ogrodu. W dodatku cegły magazynują ciepło i ogrzewają podłoże, co sprzyja lepszemu rozwojowi roślin. Rustykalny urok grządki podkreślają stokrotki w doniczkach.

 

6. Miejsce spokoju na kolorowej rabacie

Wśród bujnie kwitnących wielobarwnych roślin ułożony na żwirze duży kamień staje się często elementem łagodzącym, uspokajającym całą aranżację. Tutaj sąsiadują z nim kępki trawy kostrzewy sinej, szałwia i czerwony berberys.

 

 

7. Kwiaty w mocno kontrastowych barwach

Pomarańczowe nagietki i niebieskie chabry wspierają wzajemnie siłę działania swych kolorów. Nagietki wysiewamy wprost do gruntu od kwietnia do czerwca, a chabry w kwietniu, ale możliwe jest to także do czerwca.

 

8. Wspaniała trawa ozdobna

Czerwonolistna rozplenica Pennisetum setaceum ‘Rubrum’ zachwyca latem długimi, łukowato zwieszonymi kłosami. Zimę trawa najlepiej przetrwa w miejscu jasnym, nieprzemarzającym.

 

9. Urozmaicona powierzchnia tarasu

Kto powiedział, że mały strumyk może wić się tylko przez zieloną część ogrodu, a byliny nie mają czego szukać między płytami? Poniższy przykład pokazuje, jak odświeżające bywają nowe pomysły.

 

10. Zakładamy rabatę w kolorze białym

Gdy w ogrodzie zapadnie letni zmierzch, rabata z kwitnącymi na biało roślinami promieniuje niemal mistycznym czarem. Wybór interesujących bylin o białych kwiatach jest z roku na rok coraz większy.

 

 

11. Udekorowany pień drzewa

Zamiast trawy porastającej ziemię wokół drzewa można założyć minirabatę z barwnymi roślinami, np. dziewanną ‘Southern Charm’ o różowych kwiatach, dzwonkami, orlikami, naparstnicą i wrotyczem maruną.

 

12. Kolorowe kwiaty wysoko nad głową

Jeśli mamy wrażenie, że ogrodowy zakątek nie wygląda zbyt interesująco, spróbujmy ustawić tu ozdobną ażurową kolumnę. Już sama jej forma doda miejscu uroku, a kącik zyska jeszcze więcej dzięki kwitnącym pnączom.

 

13. Ławeczka otoczona światełkami

Po pracowitym dniu doskonale odpoczywa się na wygodnej ławce z widokiem na ogrodowe rośliny. Blask świeczek umieszczonych w osłoniętych szklanych lichtarzach pięknie podkreśla przyjemny nastrój letniego spokojnego wieczoru.

 

14. Zieleń na stole i w donicy

Stolik na zacienionym tarasie okrywa zielony dywanik karmnika ościstego ‘Scottish Moos’ i ‘Irish Moos’. Natomiast wyczyniec łąkowy ‘Aureovariegatus’ w donicy lubi dużo słońca.