Uroczy domek w sielskim otoczeniu z kolorowymi rabatami i dużym sadem lub łąką, w którym rosną jabłonie, grusze i śliwy, jest dla wielu mieszkańców miast marzeniem nieosiągalnym. Jednak idylliczną, rustykalną aurę można wyczarować nawet na niedużej działce domu w zabudowie szeregowej, liczącej mniej niż 100 m2.

Współczesny ogród wiejski przybiera różne postaci. Możemy mu nadać wygląd formalny z prostymi ścieżkami, rabatami okolonymi żywopłotami z bukszpanu oraz figurami starannie przyciętych krzewów i drzewek. Albo wybrać swobodną formę z trawiastą ścieżką wijącą się między rabatami aż do łączki, na której stoi romantyczna altanka opleciona pędami róż i powojników. 

Bujna aranżacja w ogrodzie rustykalnym (zdj.: Fotolia.com)

Wybór aranżacji jest sprawą upodobań i gustu, ale przede wszystkim zależy od wielkości parceli. W małym ogrodzie doskonale sprawdza się czysta kompozycja, złożona z elementów zgeometryzowanych, natomiast na dużej powierzchni bardzo dobrze wyglądają niemal naturalnie ukształtowane, biegnące zakolami ścieżki i swobodnie zaprojektowane rabaty o falistych brzegach. Odpowiedni nastrój pomogą nam stworzyć rabaty z bujnie rozrastającymi się bylinami, roślinami jednorocznymi i różami.

Klasycznymi, decydującymi o charakterystycznym obrazie ogrodu wiejskiego roślinami są kwitnące  byliny, jak np. piwonie, łubiny, margerytki i lilie. Idealnymi partnerami są dla nich bodziszki, przywrotniki i kocimiętki, których pędy zwieszają się malowniczo na brzegu rabaty, zasłaniając granicę między grządką a ścieżką lub trawnikiem.

Jednoroczne rośliny ozdobne m.in. onętki, nagietki i tytoń ozdobny, przez wiele tygodni dodatkowo zdobią rabatę barwami swoich kwiatów. Taką samą rolę spełniaj różnokolorowe dalie, których nie powinno zabraknąć w żadnym wiejskim ogrodzie. Koniecznie należy także wykorzystać szczególny urok orlików, naparstnic i dziewanny. 

W ten sposób powstają kompozycje roślinne przez nas nieplanowane, ale za to zachwycające naturalnym urokiem. Duży ogród straciłby wiele ze swej urody, gdyby nie krzewy i drzewa, nawet te typowe i dobrze znane. Wśród najpiękniejszych okazów do ogrodu wiejskiego jest na pewno pachnący, fioletowy bez lilak i biało kwitnący jaśminowiec. Na miejsce w naszej zielonej oazie zasługuje także hortensja i świdośliwa, a w bardzo dużym ogrodzie należy koniecznie posadzić jabłoń lub pigwę.

Jeżeli w ogrodzie rośnie wiekowe drzewo owocowe, które już nie owocuje, nie trzeba go wycinać. Możemy przy nim posadzić biało kwitnącą pnącą różę z grupy ramblerów, np. ‘Bobby James’ lub ‘Felicite Et Perpetue’, której pędy wplotą się i rozprzestrzenią w koronie drzewa, tworząc w okresie kwitnienia niezwykły bukiet. Nastrój panujący w ogrodzie zależy także od materiałów użytych do budowy posadzki tarasu, nawierzchni ścieżek, jak również obrzeży wydzielonych fragmentów działki i pojedynczych grządek. Styl ogrodu wiejskiego opiera się na haśle: natura triumfuje. Z tego względu nawet ogrodowe ścieżki usłane są przez żwir i ściółka z kory.


 

Podstawowe elementy ogrodu wiejskiego

Elementy ogrodu w stylu wiejskim wiejską aurę we własnym ogrodzie pomogą nam wyczarować starannie dobrane rośliny i odpowiednie materiały, właściwy styl uzyskamy, sadząc na rabatach kolorową mieszankę dobrze znanych, klasycznych bylin, jak np. firletka chalcedońska, przymiotno, bodziszek i ostróżka, a także wiele roślin jednorocznych.

Nawierzchnie ścieżek i tarasów wykonujemy z tradycyjnych materiałów, jak żwir i klinkier, a płoty i ścianki osłonowe z elementów drewnianych i wiklinowych plecionek. Ważne są także farby, np. wesoło i pogodnie wyglądają meble ogrodowe w kolorze jaskrawoniebieskim.


Najlepsze naturalne obramowania wydzielonych części ogrodu to żywopłoty, drewniane płotki i ogrodzenia wyplatane z prętów wiklinowych lub leszczynowych. Gdy potrzebna jest ścianka osłaniająca wnętrze ogrodu i zajmująca niewiele miejsca, możemy ustawić kratę dla pnączy, którą obsadzamy pachnącym wiciokrzewem lub kolorowo kwitnącymi roślinami jednorocznymi, jak np. nasturcja, groszek pachnący czy tunbergia.

Na obwódki grządek od dawna wykorzystywany jest bukszpan w formie niskiego żywopłotuJednak jego regularne przycinanie jest zajęciem czasochłonnym, o czym należy pamiętać przy planowaniu rozwiązań aranżacyjnych. Łatwe do utrzymania i często bardzo efektowne są płotki z kształtek żeliwnych lub wiklinowych witek.

 


 

W ogrodzie w stylu wiejskim podobnie jak w innych stylowych założeniach, dodatkowym elementem uzupełniającym całą aranżację są właściwie dobrane dekoracje. Pełne uroku akcesoria to doniczki dla roślin kwiatowych z blachy ocynkowanej lub emaliowanej, a także figurki zwierząt ze sztucznego kamienia lub ceramiki, jak np. nieduże stadko gęsi skubiących trawę na trawniku albo małe prosię śmiało buszujące wśród różnobarwnych kwiatów na rabacie.