Co posadzić

Powszechnie uważa się, że w ogrodach wiejskich powinny rosnąć przede wszystkim rośliny tradycyjne, ale od pewnego czasu pojawiają się również gatunki współcześnie wyhodowane. Często są one wytrzymalsze i mają większe walory ozdobne. Do grupy roślin uznawanych za tradycyjne należą: piwonia, naparstnica, mak, serduszka okazała, prawoślaz, ruta rezedowa, wieczornik, słoneczniczek, rudbekia, nawłoć, aster, cynia, dalia, płomyk, groszek pachnący, kosmos, lilia, lwia paszcza, malwa, łubin, mieczyk, nagietek i nasturcja. Sadzi się je gęsto, tak aby podłoże było całkowicie niewidoczne. Wybrane okazy mogą prezentować całą gamę barw w kontrastowych zestawieniach, wyrastać poza obręb rabaty i wystawać przez ogrodzenia. Oprócz kwiatów możemy posadzieć wiele pnączy (np. wiciokrzewy i powojniki) i krzewów (np. lilaki, głogi i kaliny).

 

Materiały i stylowe akcesoria

W ogrodzie wiejskim można stosować różnorodne materiały do tworzenia elementów małej architektury. Jeśli chodzi o ścieżki, to najczęściej używanym surowcem jest kamień naturalny, klinkier lub żwirek. Również ścieżki trawiaste wygladają dobrze, trzeba jednak pamiętać, że muszą być regularnie pielęgnowane. Wiele ozdób, po których będą się piąć rośliny, można znaleźć na pchlich targach, strychach, w piwnicach lub obejściach gospodarstw. Wszystkie te dodatki w formie np. kutych z żelaza furtek, ceramicznych dzbanów lub wiklinowych koszy spełniają istotną rolę, obok roślin, w ogrodowej aranżacji.

 

Rabaty i grządki

Charakterystyczną cechą ogrodów wiejskich jest podział terenu na czworokątne parcele – rabaty i grządki, przy czym nie muszą to być formy geometryczne. Ważne jest, aby rabaty nie były zbyt wąskie i umożliwiały roślinom ozdobnym swobodny rozwój. Przy szerokości ok. 2 m możliwe jest utworzenie nasadzenia o stopniowanej wysokości. Na stanowiska słoneczne polecamy przywrotnika, bodziszka wielkokwiatowego Geranium x magnificum, łubin, ostróżkę i margerytkę. Na jeszcze większych rabatach można sadzić krzewy ozdobne, np. jaśminowca i krzewuszkę. Dadatkowo, jeśli tylko pozwalają na to warunki, warto zainstalować w kilku punktach piramidalne podpory dla pnączy, np. róż, powojnika czy wiciokrzewu.

Przejście do innej części ogrodu, np. do warzywnika, można ciekawie zaznaczyć różanym łukiem. Najlepiej zdecydować się na odmianę róż powtarzającą kwitnienie i pachnącą, np. białą 'Ilse Krohn Superior' lub różową 'Lawina'. Jak duży ma być ogródek użytkowy, zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Na ogół przyjmuje się, że aby plony mogły zaspokoić potrzeby czteroosobowej rodziny, warzywnik powinien mieć wielkość ok. 100 m². Grządki można otoczyć bukszpanem, choć oryginalniej wygląda tu np. rządek szczypiorku lub piennego groszku.

W dawnych ogrodach wiejskich trawniki ozdobne były rzadkością, zamiast nich pojawiały się łąki i pastwiska. Pozostałością po nich są niekiedy stare, nieowocujące drzewa, które teraz można wykorzystać jako podpory dla róż (z grupy ramblerów), np. odmiany 'Bobby James' i 'Paul's Himalayan Musk'. Współcześnie w ogrodach wiejskich równo przycięte trawniki pojawiają się coraz częściej, a wraz z nimi wiele ozdobnych krzewów kwitnących i iglaków.