Niektóre zapachy przywodzą na myśl beztroskie lata dzieciństwa, inne zaś przypominają nam o wyjątkowych wydarzeniach. Jednak nic nie dorówna wspaniałym aromatom, jakimi mogą pochwalić się niektóre rośliny, które nie dość, że wspaniale zdobią, to jeszcze leczą! Najintensywniej pachną gatunki wywodzące się z gorącego Południa.

O śródziemnomorski klimat w naszym ogrodzie zadbają tymianek i rozmaryn, które najlepiej zbierać po południu, bo wówczas ich olejki eteryczne roztaczają wokół najmocniejszą woń. Rozmaryn jest bardzo pomocny w kłopotach z trawieniem. Jego listki możemy dodawać nie tylko do dań, ale i... kąpieli. Z kolei z tymianku możemy przygotować płukanki na gardło, a napar tego ziela dodać do szamponu, by cieszyć się gęstszymi i mocniejszymi włosami.

Jeśli natomiast chcemy poczuć się jak na wakacjach w tropikach, koniecznie posadźmy na rabacie (lub w pojemniku) szałwię ananasową. Jej cudownie aromatyczne liście są wspaniałym dodatkiem do orzeźwiających letnich napojów, a słodkawe czerwone kwiaty nadają się m.in. do ciasta naleśnikowego.

Zapach niektórych gatunków, jak na przykład wiesiołka, jest tak mocny, że wystarczy zaledwie kilka sztuk na rabacie, by cały ogród otoczył się pięknym aromatycznym obłokiem. Dla tych, którzy uwielbiają przebywać wśród roślin po zmroku, idealnym rozwiązaniem jest np. wieczornik. Ta cenna roślina ozdobna, której piękno docenili już starożytni Rzymianie, najmocniej pachnie w nocy, wabiąc ćmy. 

Pachnące rośliny wymagają odpowiedniej ekspozycji. Najlepiej więc uprawiać je na podwyższonych rabatach (jak na rysunku po prawej). Dzięki temu prostemu zabiegowi gatunki są zawsze w zasięgu wzroku, mamy do nich łatwiejszy dostęp, a ponadto ich wysmakowany aromat szybciej dotrze do naszych nozdrzy.

 

 

Rośliny pachnące za dnia i nocą

Drewniana ławka w otoczeniu dwóch intensywnie pachnących rabat na wzniesieniu to idealne miejsce relaksu.

1. Wieczornik Hesperis ma delikatne kwiaty najintensywniej pachnące po zmroku.

2. Wiesiołek Oenothera pyszni się barwnymi kwiatami, które otwierają się wieczorem. Zapylają je motyle nocne.

3. Liliowiec cytrynowy Hemerocallis citrina ma pięknie pachnące kwiaty.

4. Hyzop lekarski Hyssopus officinalis to roślina o wielu zastosowaniach leczniczych, a ponadto wabi pszczoły.

5. Mięta ananasowa Mentha rotundifolia szczyci się tym, że jej liście wydzielają niezwykle ciekawy zapach będący połączeniem zapachu miętowego i zapachu ananasa.

6. Kocanka Helichrysum ‘Silbernadel’ zawiera cenne dla zdrowia olejki eteryczne i kwasy organiczne.

7. Macierzanka piaskowa Thymus serpyllum jest licznie odwiedzana przez owady. Najpiękniej kwitnie w słonecznych miejscach.

8. Bylica Artemisia ‘Citrina’ dobrze rośnie na suchych glebach.

9. Kłosowiec Agastache ‘Blue Fortune’ nie tylko zdobi, ale i leczy.

10. Rumian rzymski Anthemis nobilis stosowany jest na niestrawność i przeziębienie.