Zapachów właściwie nie sposób opisać. Są one, podobnie jak uczucia, trudne do uchwycenia. Potrafią jednak przywołać wspomnienia dawno minionych chwil. Słodki, niepowtarzalny zapach konwalii natychmiast kojarzy się nam z promieniami majowego słońca na twarzy i wiosennym śpiewem ptaków. Ciepło-wilgotna woń ziemi po letnim deszczu porusza nasze serca i często wywołuje uśmiech na twarzy.

Pachnące rośliny pomogą urządzić w ogrodzie kąciki do wypoczynku i marzeń. Starannie dobrane rośliny mogą wspaniale pachnieć od wiosny aż do późnej jesieni. Nawet w zimie znajdzie się w ogrodzie coś miłego dla naszych nosów. Oczar i zimowa kalina kwitną i pachną, chociaż ich pędy są jeszcze bezlistne. Wybierając rośliny, zwracajmy także uwagę na porę dnia, w której pachną najintensywniej. Letnie wieczory w ogrodzie uprzyjemnią nam zapachy kwiatów liliowca, wiesiołka, miesiącznicy i tytoniu ozdobnego.

Jeżeli pod oknem sypialni rośnie bylinowy powojnik prosty Clematis recta, w nocy waniliowy aromat jego kwiatów na pewno zawędruje do wnętrza domu. Wiele roślin uwalnia pełny zapach dopiero wtedy, gdy spełnione są ich wymagania stanowiskowe. Liliowiec oczaruje nas pełnym słodyczy zapachem, ale pod warunkiem że zapewnimy mu miejsce nasłonecznione z wilgotną i żyzną ziemią.

Pachnące rośliny powinny rosnąć w miejscach często odwiedzanych. Posadzone przy uczęszczanych ścieżkach umożliwią codzienne wdychanie ich woni. Jeżeli zdobią ściany, okna i drzwi, ich zapachy łatwo dostaną się do wnętrza domu. Niskie rośliny warto sadzić na grządce wzniesionej. Tutaj możemy wdychać ich aromat bez zbędnego schylania się. Nad dywanikiem z tymianku cytrynowego lub  rumianu rzymskiego unoszą się całe obłoki zapachów, uwolnione dopiero po przydeptaniu roślin. Grządki ziołowe lub doniczki z ziołami są źródłem świeżych przypraw do naszej kuchni.  Dzieci ucieszy czekoladowy zapach onętka i waniliowy heliotropu.         

Rośliny, które wabią nie tylko kwiatowym aromatem

 

Wiesiołek dwuletni Oenothera Biennis

Cytrynowy zapach kwiatów wiesiołka pojawia się, gdy tylko zapadnie zmierzch. Delikatne żółte płatki kwiatowe rozchylają się w ciągu kilku minut. W późnych godzinach dnia pachną także kwiaty lilii białej, tytoniu ozdobnego i miesiącznicy, zaś o zmierzchu zaczyna intensywnie pachnieć niepozorna maciejka.

Zimowa kalina Viburnum x bodnantense

Nawet już od listopada na zupełnie pozbawionych liści pędach kaliny bodnanteńskiej rozwijają się rurkowate białoróżowe kwiaty. Mają one słodki i orzechowy zapach, trochę podobny do marcepanu. Delikatnie pachną także kwiaty przebiśniegu. Aby to sprawdzić, należy jednak przykucnąć albo uklęknąć. 

Onętek ciemnokrwisty Cosmos atrosanguineus

Delikatne kwiaty onętka ciemnokrwistego kuszą pełnym czekoladowym aromatem dopiero w godzinach popołudniowych ciepłego, letniego dnia. Słodki, jabłkowy zapach mają okrągłe kwiaty mało znanej rośliny Cephalophora aromatica.