Ciepłe letnie powietrze wypełnia słodko-korzenna mieszanina zapachów kwiatów pomarańczy, igieł pinii i listków rozmarynu. Morze lśni błękitem, a śpiew cykad podkreśla uroki przepięknej scenerii. Śródziemnomorski pejzaż o każdej porze dnia i nocy oszałamia niezwykłymi czarami. Dlaczego nie moglibyśmy we własnym ogrodzie rozkoszować się włoską lub południowofrancuską aurą od wiosny do jesieni?

Niestety, w naszych warunkach musimy zapomnieć o zapachach ciepłego morza, chórze cykad i słońcu Południa. Ale i bez tych elementów możemy w prosty sposób zamienić nasz ogród w mały śródziemnomorski raj. Za pomocą starannie wybranych roślin i różnych akcesorów, stwórzmy na słonecznym tarasie śródziemnomorską oazę. Wystarczy kilka roślin w pojemnikach, takich jak np. oleander, oliwka i bugenwilla, aby zagościła tutaj atmosfera Południa.

Dopełnieniem niech będzie posadzka z terakotowych płytek lub żwirowa nawierzchnia, a także ogrodowe meble z ciemnego żeliwa lub wyplecione z jasnej wikliny. Trochę cienia zapewni nam pergola obrośnięta winoroślą lub dzikim winem, jak również stylowe zadaszenie z mat słomianych.

Jeśli to nie wystarczy, obsadźmy najbliższe rabaty krzewami i bylinami o południowej urodzie. Nie muszą to być wyłącznie gatunki pochodzące z cieplejszych rejonów, ponieważ dobrze sprawdzą się rośliny o kwiatach w odcieniach czerwonego, pomarańczowego i żółtego.  

Południowy urok mają także rośliny o fioletowych kwiatach i szarych liściach. Na rabatę możemy wybrać kocimiętkę, szałwię omszoną, lawendę i kosaćca bródkowego. Pięknie wyglądają także santolina, bylica, kocanki i czyściec wełnisty. W śródziemnomorskiej aranżacji rabatowej oliwkę zastąpi grusza wierzbolistna lub oliwnik srebrzysty.

W ogrodzie możemy też posadzić prawdziwe drzewo z Południa, np. figę pospolitą lub judaszowca, który w kwietniu otwiera swe różowe kwiaty. Od tej chwili nie pozostanie nam już nic innego, jak tylko rozstawić wygodne meble, zastawić stół dekoracyjną porcelaną i włoskimi, hiszpańskimi lub greckimi przysmakami i w spokoju rozkoszować się wyjątkową atmosferą w ogrodzie.