Lawenda wąskolistna Lavendula angustifolia to bardzo popularny krzew lub krzewinka, chętnie sadzone w ogrodach ze względu na atrakcyjną szaroniebieską barwę liści oraz najczęściej niebieskie kwiaty zebrane w kłosy.

Miłośników tego krzewu zachwyca również jego bardzo atrakcyjny zapach, szczególnie wyczuwalny w ogrodzie podczas upalnych letnich dni i nocy, gdy roślina wyzwala olejki eteryczne, które unoszą się w powietrzu. Wiosną cięcie krzewów lawendy jest konieczne, ponieważ zimą często przemarzają pojedyncze pędy. Tnąc, usuwamy je do zdrowego miejsca. Należy też skrócić pędy o połowę, wówczas zmobilizuje się krzewy do silniejszego wzrostu i kwitnienia.

Warto również pamiętać o tym, że lawenda nie powinna być dokarmiana nawozami szybko działającymi, zawierającymi azot, bo wówczas nadmiernie rośnie, następnie pokłada się, a liście nie wybarwiają się na szaro.

Najlepiej wiosną rozłożyć cienką warstwę kompostu przy krzewinkach, a na glebach ciężkich i gliniastych wkopać w promieniu roślin piasek, który rozluźni glebę. Pamiętajmy, że lawenda najładniej rośnie na stanowisku słonecznym oraz na glebie wapiennej. Wiosną na rabacie z krzewami lawendy można rozsypać dolomit.